Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler

0
Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler
Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler

Bugün ki makalemizde Ramazan ayında tok tutan sağlıklı yiyecekler ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle Ramazan ayının ne kadar önemli ve itina ile geçirildiğini biliyoruz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemizde insanların sağlıklı beslenme konusunda somut adımlar atıyor demek de yanlış olmaz sanıyorum.

Tabi ki sağlıklı beslenme ve doğru adımlar atmak çok büyük önem arz ediyor. Şimdi elimizden geldiğince sizlere görseller ile destekleyerek bilgiler sunacağız. Daha fazla merak ettiklerinizi ya da eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanlarımızdan bizlere iletmeniz yeterli olacaktır.

Triptofan İçerikli Besinler

Proteini oluşturen aminoasitlerin başında gelmekte olan triptofan, özellikle tok tutucu özelliği ile ciddi anlamda dikkat çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Özellikle sindirimi kolaylaştırması da bu alanda çok ciddi biçimde fark yaratıyor diyebiliriz sanırım.

Sahurda en az 1-2 porsiyon yaş ya da kuru meyve tüketilmesini tavsiye eden Özden Örkçü, “Yapılan araştırmalara göre, yapısında triptofan aminoasidi fazla olan besinlerin iştahı azalttığı belirtilirken bağışıklık sisteminizi de korur. Muz, avokado, yulaf ve süt triptofan bakımından zengin gıdalardır. Bezelye, fıstık, fasulye gibi albumin bakımından zengin besinler tüketerek iştahınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca meyveler doğal şeker kaynağıdır” dedi.

triptofan-besinler Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler

Krom İçeren Besinler

Besinlerin içerisinde ki vitamin ve mineral zenginlikleri ile alakalı olarak çok çeşitli imkanlar kendisini gösteriyor. Krom, insan vücudunun olmazsa olmaz besinlerinden birisi olarak dikkat çeker. Özellikle tok tutması ve rahat bir oruç süresi geçirmenize yardımcı olacak besinlerdendir.

Krom mineralinin kan şekeri düzenleyen bir mineral olduğunu belirten Özden Örkçü, “Yulaf, peynir, ısırgan otu, meyan kökü, buğday, süt ve süt ürünleri, yer fıstığı önemli krom kaynaklarıdır. Bal, yıllardır medikal tedavide kullanılır, içerdiği vitamin mineral ve aminoasitlerle doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Sadece bakterilere karşı değil virüs, mantar, parazitlere karşı da antimikrobiyal özellik göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Ağız yoluyla alınan bal immün sistemi güçlendirir” diye konuştu.

krom-iceren-besinler Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler

Tarçınlı Süt

Süt, insan hayatı için her dönemde en önemli gıdalardan birisi olarak dikkat çeker. Özellikle saf köy sütü tüketmenin sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz sanıyorum. Özellikle ramazan ayında oruçlu olduğunuz süre boyunca sizlere ciddi anlamda fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Sahurda yemek yerine hafif bir kahvaltının sindirimi kolaylaştıracağını kaydeden Özden Örkçü, sahur için tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Sahurda çay içmeyi sevmiyorsanız ya da o saatlerde uykunuzu kaçırdığınızı düşüyorsanız, tarçınlı bir süt ya da mevsim meyvelerinden hazırlanmış 1-2 porsiyon meyve dilimleri size iyi gelecektir.

Sahurda iftardan kalan yemekleri yiyenlerdenseniz bu alışkanlıklarınızdan vazgeçin ve güzel bir kahvaltı sofrasının aslında ne kadar da midenizi rahatlattığını, uykuya dalarken kıvranmadan uyumanızı sağlayacağını görün. Az yağda yapılan bir omlet ya da menemen, sevmiyorsanız haşlanmış 1-2 yumurta, mevsim meyvesi veya ceviz yanında hurma 1-2 dilim ekmek, doymayacağınızı hissederseniz de tost yapabilirsiniz.”

tarcinli-sut Ramazan Ayında Tok Tutan Sağlıklı Yiyecekler

Bir önceki yazımız olan Wiltlife Detox Çayı ile Zayıflama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz