Su Orucu Nedir? Avantajları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

0
Su Orucu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte su orucu nedir, avantajları nelerdir, zayıflatır mı gibi sorulara yanıt vereceğiz. Öncelikle bu zamana kadar bütün uzmanların dediği “AÇ KALARAK ZAYIFLANMAZ” tezi tamamen çürütüldü. Otofaji araştırması sonucunda insan vücudunun aç kalarak ciddi manada hızlı şekilde kilo verdiği resmi olarak kanıtlanmış bir gerçek durumunda.

Günümüzde ise özellikle su orucu ismi altında ciddi bir araştırma söz konusudur. Bu anlamda elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Su Orucu Nedir?

Su orucu, vücudu tamamen aç bırakarak belirli süreler sadece su ile beslendiğiniz bir çeşit sağlıklı yaşam adımıdır.

Oruç, dinimizin en büyük gerekliliklerinden birisidir. Günümüzde ise Otofaji araştırması sonucunda kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam için de ilk ciddi adımları beraberinde getirdi. Günümüzde de gerek YouTube, gerekse televizyon kanallarında çok ciddi manada önem arz eden bir konu haline geldi demek yanlış olmaz sanırım. Dr. Murat İşçi, su orucu ile alakalı olarak mükemmel açıklayıcı bir YouTube videosu çekmiştir. Şimdi bizde elimizden geldiğince bu anlamda bilgiler sunacağız.

Su Orucunun Avantajları, Faydaları

Öncelikli olarak aç kalarak kilo vermez, kilo alırsınız tezi artık çöp. İnsan vücudu, aç kalarak sadece su ile beslenerek dahi çok ciddi anlamda yağ yakar, ödem atar ve bununla birlikte sağlıklı yaşam için ilk ciddi adımları atmış olursunuz. Bu anlamda hemen size bazı bilgileri maddeler halinde sunarak fikir edinecek olursak;

  • Vücut, aç kalarak öncelikle açlık hissiyatını baskılamayı öğrenir.
  • İlk zamanlar vücut, bütün şekeri ve tuzu yakar ve ödemi vücuttan atar.
  • Sonraki dönemde vücut, yağları yakmaya başlar ve vücutta belirgin incelmeler söz konusu olur.
  • 1 haftalık dilim içerisinde kişiden kişiye değişmek sureti ile en az 4 – 5 KG ağırlığında ödem ve sudan kurtulmanız mümkündür.

Aç kalarak vücudunuzu eğitirsiniz. Tabi ki son derece zorlu bir süreç. Su orucunun özellikle ilk 4 günü ciddi manada zorlayıcı olabilir. Özellikle 3. günde enerji kaybınız hat safhalara çıkabilir. Ancak belirli bir zaman dilimi sonrasında vücut buna alışır ve normal günlük yaşantınıza tekrar dönersiniz. Vücut, aç kalırsa kesinlikle ölmez, yeter ki susuz bırakmayın.

Su Orucu Zayıflatır Mı?

Tabi ki zayıflatır. Öncelikle bu oruç ile birlikte vücudunuza herhangi bir şekilde yağ, tuz, şeker, karbonhidrat girişi olmuyor. Yani kiloya ve yağa dönüşecek besinlerin tamamından uzak duruyorsunuz. Sadece su. Tabi ki bu dönemde bağırsak sorunları sizi lavman kullanmaya dahi itebilir. Bu da göze alınması gereken bir seçenek.

Su orucu aralıklar ile yapılabilir. Ancak özellikle bir uzman gözetiminde bu orucu yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde istemediğiniz herhangi bir sonuç ön plana çıktığı zaman müdahale için de ciddi manada geç kalınmış olacaktır. Yukarıdaki video bu anlamda tüm seçenekleri sizlere en ince ayrıntısına kadar sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz