Adele Yırtılması (Hamstring) Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

0
Adele Yırtılması

Bugün ki makalemizde sizlere adele yırtılması (hamstring) nedir, neden olur ve nasıl tedavi edilir sorularına yanıt vermek istiyoruz. Bildiğimiz gibi vücut kaslarımız özellikle harekete alışkın değilse hiç ummadığımız anda zedelenebilir ya da yırtılabilir. Yırtılma nasıl olur, nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları da hali ile insanlar tarafından merak ediliyor. Bu anlamda sizleri bilgilendirme yolunda somut adımlar atacağız.

Adele Yırtılması (Hamstring) Nedir?

Adele yırtılması, üst bacak kısmında özellikle arka uyluk bölgesinde ki kasların aşırı zorlanma nedeni ile yırtılması ve kanamasıdır.

Adele yırtılmalarında özellikle derecesine göre ciddiyet durumu gözetilir. Yırtılmalar, ciddiye alınması gereken durumlardır. Zaten meydana geldiğince de vücut üzerinde hemen kendisini hissettirir. Yırtılan adele, ister istemez kanama meydana getireceğinden dolayı bu noktada dikkat ile yaklaşılması ve incelenmesi gerekir. Adele yırtılması, hamstring adı ile de bilinmektedir.

hamstring Adele Yırtılması (Hamstring) Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Adele Yırtılması (Hamstring) Neden Olur?

Adele yırtılması, bacağın üst ve arka kısmında yer alan hamstring kaslarının yırtılması ve kanaması anlamına gelir. Genellikle bu sorunun meydana gelmesinde kasların aşırı zorlanması nedeni ile meydana gelir. Tabi ki bu bir koşu esnasında ya da ağırlık kaldırma esnasında da kendisini gösterebilir. Genel olarak nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Isınmamış bacak ile bir anda aşırı koşu,
 • Yorulmuş bacak ile ani hareketler ya da yoğun spor,
 • Haddinden fazla ağırlık kaldırırken hamstring kaslarına yüklenmek,
 • Bacak kısmına ağır bir cismin düşmesi,
 • Bölgede aşırı hassasiyet meydana getiren spor aktiviteleri,

Bu anlamda adele yırtılmaları için bazı sebepler olarak göze çarpar. Ancak her ne olursa olsun genellikle kasları aşırı zorlamak nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıklar olarak da dikkatleri çeker.

Adele Yırtılması (Hamstring) Tedavisi

Bu rahatsızlıklar, tıp biliminde derecelerine göre değerlendirilmektedirler. Kaslarda meydana gelen hasarın ciddiyeti de bu anlamda kesin sonucu belirler demek yanlış olmaz sanırım. Dereceler ve değerlendirmeleri aşağıdaki gibidir;

 1. DERECE: Kasın hafif yırtılması ancak işlevlerini yerine getirmesi anlamına gelir.
 2. DERECE: Kasın orta seviyede yırtılması ve kas işlevleri ile alakalı sıkıntılar meydana gelir. Burada kas görevini yerine getiremese bile diğer kaslar o işlevleri tamamlıyor demektir.
 3. DERECE: Bu ise kas bağlarının tamamen kopmuş olması anlamına gelir. Bu noktada kaslar işlevlerini yerine getiremez.

Adele yırtılmasında özellikle en son çare ameliyattır. Özellikle hassas kaslara yapılacak işlemler olduğu için bundan kaçınılmalıdır. Profesyonel sporcular için ise en kısa sürede müdahale için genellikle cerrahi müdahale tercih edilir. Adele yırtılmasında ki öncelikli tedavi şekilleri aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle yırtılma yaşanan bölgeye sürekli buz uygulaması yapılmalıdır.
 • Bacak en azından 20 gün boyunca dinlendirilmelidir ve herhangi bir şekilde zorlama yapılmamalıdır.
 • Anti-İnflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler ile sürecin katlanılabilirliği arttırılır.
 • Bölgedeki kaslar belli aralıklar ile MR yöntemi ile incelenmeli ve takip edilmelidir.
 • İstirahat süreci fayda etmiyor ve kaslar düzelmiyor ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bayram Tatlısı Tarifleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz