Kanal Tedavisi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

0
Kanal Tedavisi

Bugün ki makalemizde kanal tedavisi nedir, neden ve nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Diş, insan hayatının en önemli yapılarından birisidir ve bakımı çok önemlidir. Dış görünüm açısından da büyük önem arz ettiğini az çok herkes biliyor. Tabi ki günümüzde diş tedavisi teknolojileri ciddi anlamda ilerledi ve birçok farklı imkan ön plana çıktı.

Kanal uygulaması, endodonti olarak bilinir ve birçok diş tedavisinin öncelikli seçeneklerinden birisi olarak dikkat çeker. Bu neden dolayısı ile ön planda tutmanız gereken unsurlar arasında da nitelendirilebilir. Şimdi öncelikle seçenekleri tanıtacağız.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, diş içerisinde ki sinirlerin yani pulpa adı verilen dokunun temizlenerek tam anlamı ile çıkarılması işlemidir.

Bu tedavi, özellikle çürümüş ve kurtarılması gereken dişler için kullanılan öncelikli yöntemlerden birisidir. Türkiye genelinde özellikle bu uygulamalar konusunda uzmanların teknolojik imkanları gelişti. En ufak bir acı hissetmeden dahi sorunsuz bir şekilde tedavi yapabilme gibi bir imkanımız da var demek yanlış olmaz.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Kanal tedavisinde ki esas amaç, dişin içerisinde ki sinirleri tamamen alarak acıyı ortadan kaldırmaktır. Bununla birlikte çürümüş bir dişi kurtarmak için günümüzde dolgu uygulaması yapılır. Tabi ki diş içerisinde ki pulpa dokusu aslında dişin ana yapısını oluşturan öncelikli etken. Bu nedenle en doğru ve en ideal şekilde temizlenerek kanal uygulaması yapılır.

Günümüzde endodonti uygulamaları konusunda da birçok farklı teknolojik cihaz geliştirildi ve çok kısa süre içerisinde ciddi manada iyi sonuçlar elde ediliyor. Tabi ki sonrasında dişin iç kısmının özel hazırlanmış materyaller ile temizlenen kök kanalı kapatılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin yapılış aşamalarına 2 dakika süren yukarıdaki videodan en net şekilde ulaşabilme şansına sahipsiniz. Hemen aşama aşama bu anlamda sizlere bilgi sunarak fikir edinmenize yardım edecek olursak;

  • Öncelikle çürüğün altında işlem yapabilmek için dişin üst kısmında ki çürük alanı genişletilir.
  • Akabinde dişin iç kısmında ki çürük doku temizlenir.
  • Diş köküne doğru inen sağ ve sol olmak üzere iki ince kanal vardır. Bu kanal içerisinde birikmiş lezyonlar bulunur.
  • Özel teknolojik cihazlar ile bu kanal içerisinde ki lezyonlar tamamen temizlenir.
  • Temizlenen iki kanal içerisinde özel ve uzun ömürlü iki plan yerleştirilir ve bu plaklar, ideal noktaya oturtularak ucu yakılır.
  • Akabinde dişin açık kalan üst kısmının tamamına dolgu uygulaması yapılır.

Bu şekilde ciddi anlamda yok olmaya yüz tutmuş dişiniz kurtarılır ve herhangi bir sorun ve eksilme yaşamadan dişinizi kendi öz dişiniz gibi kullanmaya devam edersiniz. Günümüz teknolojilerinin sunduğu imkanlar ile sunulan en mükemmel tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Adele Yırtılması (Hamstring) Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz