Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

0
Corona Virüsü Nedir?

Bu makalemizde ülkemize de geldiği haberleri gelmeye başlanan Corona virüsü nedir, belirtileri ve tedavisi ile alakalı bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak insanları öldürmeye kadar giden hastalıklar meydana gelebiliyor. Kuş gribi bunlardan birisiydi. Zamanında ülkemizde ciddi tehlikelere yol açtı. Şimdilerde ise Çin ve Japonya merkezi bir Corona virüsü sorunu ile mücadele etmek zorundayız. Bu hastalık ile alakalı olarak birçok kişi bilgi sahibi değil. Bu neden dolayısı ile sizlere bu hastalığı enine boyuna anlatmak istiyoruz.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü, yarasalar kaynaklı olarak ortaya çıkan ve solunum yollarında meydana gelen sorunlar nedenli bulaşıcı bir hastalıktır.

Günümüzde dünya genelinde bu hastaluk Vuhan virüsü ismi ile de anılmaya başlandı. Bunun nedeni ise Çin’in eyaletlerinden birisi olan Wuhan’dan dünya geneline yayılmaya başlamasıdır. Çin’lilerin tükettikleri yarasa çorbasından insanlara bulaştığı ve solunum yollarında yetmezliğe kadar ciddi sorunlara neden olduğuna şahidiz. SARS – CoV olarak bilinen bu hastalık, günümüzde can kayıplarına kadar ilerlemiştir.

Hastalığın dünya geneline yayıldığı merkez olan Wuhan, olduğu gibi karantina altına alınmıştır. Ünlü YouTuber Barış Özcan, corona virüsü ile alakalı olarak bizlere son derece net bilgiler sunuyor. Bunu da sizlerle paylaşmanın ideal olduğunu düşündük ve kanalımızda da paylaşmak istedik.

Corona (Vuhan) Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

Corona virüsü ya da dünya genelinde bilinen diğer adı olan Wuhan virüsü, bulaşıcı bir hastalık olarak dikkat çekiyor. 1960’lı yıllardan beri varlığı bilinen bu virüs, bu zamana kadar birçok farklı şekilde gözlemlendi. Ancak 6 adetinin tehlikeli olduğu net olarak gözlemlenmiştir.

Bununla birlikte solunum yolları aracılığı ile de ciddi anlamda bulaşıcı olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Şuan gönümüzde görünen salgın, SARS salgınına nazaran biraz daha ideal seviyelerde gidiyor. 900’e yakın görülen corona vakasında ölüm rakamı şuan için %2 dolaylarında seyrediyor. Bu hastalığın mutasyona uğrama olasılığı var mı? Tabi ki var ve bundan sonra ne gibi tehlikeler bizleri bekliyor, göreceğiz.

Corona virüsü özellikle hayvanlar aracılığı ile bulaşır. Ancak günümüzde bu virüse sahip birinin solunumu ya da öksürmesi gibi durumlarda sizin de bu dokuyu kendinize temas ettirmeniz, virüsü bulaştırır. Sizden de başkalarına geçmesi son derece olası bir hastalıktır ve ne olursa olsun dikkat edilmesi gerekiyor.

wuhan-virusu Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Corona (Vuhan) Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Şuan gündemi ciddi anlamda meşgul eden bir hastalık olduğundan dolayı ister istemez merak ediliyor. Corona virüsü belirtileri nelerdir? Bunun birçok gözlemlenen belirtisi söz konusudur ve özellikle gribal enfeksiyon ile benzerlik gösterebilir. Bilhassa solunum yollarında meydana gelen sorunlar nedeni ile belirtileri gözlemlemek sanırım daha akıllıca olacak. Şuan için ülkemizde Aksaray bölgesinde 9 kişilik bir vaka grubu söz konusu ve karantina altındalar. Vuhan virüsü belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Vücut ısı seviyesinin aşırı derecede yükselmesi (ateşlenme),
  • Şiddetli, boğazlar yırtılırcasına öksürük nöbetleri,
  • Nefes alıp vermede zorlanma,
  • Solunum sisteminde meydana gelen zorlanmalar,
  • Diare (ishal),

şuan için en önemli belirtileri. Yukarıda da belirttiğimiz üzere gribal enfeksiyona benzer belirtiler kendisini gösteriyor. Ancak özellikle solunum ve nefes sisteminde meydana gelen sorunlar buna işaret edebilir. Bu hastalık, ilerleyen safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliği gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Dolayısı ile kısa bir süre içerisinde uzmanlara başvurmak bu anlamda yapılacak en akıllıca hareket olacaktır.

Corona (Wuhan) Virüsü Tedavisi Nasıldır?

Şuan dünya genelinde ve ülkemiz genelinde bu anlamda ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu. Öyle ki haber kanalları dahi bu virüsü sizlere anlatırken yanlış bilgiler vererek anlatıyor. Henüz net bilgisi olan kimse yok, DEĞİL. Araştırıldı ve sizlere bu anlamda YouTube üzerinde birçok bilgi verildi.

Corona (vuhan) virüsü tedavisi olarak şuan için kesin bir yöntem söz konusu değildir. İlaç şirketleri, olası bir Corona virüsü durumunda bu hastalığa panzehir yapılmasının dahi 1 yılı bulabileceğini söylüyor. Şuan Çin’de Wuhan karantina altında. Ancak zaman içerisinde ölümlerin artması durumunda dünya genelinde kırmızı alarm söz konusu olacak. Birçok şehir karantina altına alınabilir.

Tedavisi itibari ile hastalığın şüphelenilmesi durumunda bu hastalar anında karantina altına alınarak gözlemlenmek zorundadır. Corona virüsü direk öldürmüyor. Ölüm oranı henüz çok yüksek değil ancak zaman içerisinde önlem alınmaz ise ciddi anlamda tehlikeler meydana gelebilir.

2020 yılında ki SARS virüsü salgınında ölüm oranları ciddi anlamda yüksekti. İnsanlığın sonu geldi denen bu salgında dahi bir toparlanma oldu. Şuan için Corona, henüz bu tarz bir tehlike arz etmiyor. Ancak önlem alınmaması durumunda süreç tehlikeli bir noktaya gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Kanda WBC (Beyaz Küre) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz