Kanda WBC (Beyaz Küre) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

0
WBC (Beyaz Küre)

Bu makalemizde kanda WBC (beyaz küre) nedir, yüksekliği düşüklüğü ve tedavisi üzerine merak edilen her şeyi sizlere sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle birkaç sene içerisinde kan değerlerine insanların merakları ciddi anlamda arttı. Kan değerleri, vücudumuzda ki birçok sorunu bizlere anlatan önemli unsurların başında geliyor. WBC, yine önem arz eden bir kan değeri olarak dikkatleri çektiği gibi dikkat ile izlenmesi gerekiyor. Hemen bu anlamda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

WBC (Beyaz Küre) Nedir?

WBC, kanda beyaz kan hücrelerini temsil eder ve vücutta ki mikroplar ve enfeksiyonlar ile mücadele eden hücrelerdir.

WBC, kanın önemli bileşenlerinden birisidir ve her ne olursa olsun vücudun olmazsa olmaz birimleri arasındadır. Lökositler olarak da bilinen bu kan hücreleri, vücudun enfeksiyonlar ile mücadele etmesini sağlarlar. 5 farklı lökosit hücre türü mevcuttur ve bunlarda farklı analiz türlerini getirir. Şimdi diğer başlıklar hakkında bilgi sahibi olalım.

wbc-lokositler Kanda WBC (Beyaz Küre) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

WBC (Lökosit) Türleri Nelerdir?

Bu anlamda bir tıbbi periyodik tablo mevcut. Ancak bunu daha anlaşılır bir şekilde analiz etmek gerekir. WBC hücreleri 5 ayrı başlık altında kendisini gösterir. Bunların her birisi de farklı özelliklere sahip hücrelerdir. Bu hücreler;

 1. Nötrofil
 2. Eozinofil
 3. Bazofil
 4. Monosit
 5. Lenfosit

olmak üzere 5 ana başlık altında ele alınırlar. WBC analizinde bu değerlerin tamamı uzmanlar tarafından kontrol altına alınır. WBC değerlerinin yükselmesi ya da düşmesi bizlere birçok farklı anlamda mesajlar verir. Sizleri bu anlamda hızlı ve pratik bir şekilde bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

WBC Yüksekliği, Nedenleri ve Tedavisi

Kanda WBC değerlerinin yükselmesi beraberinde birçok farklı sıkıntıyı da ortaya çıkarır. WBC yüksekliği, nedenleri ve tedavisi açısından ciddi anlamda fark yaratır. Kanda WBC yüksekliği nedenleri aşağıdaki seçeneklere bağlı olarak kendisini gösterir;

 • Vücutta meydana gelen enfeksiyonel hastalıklar,
 • İltihap,
 • Bronş tipi hastalıklar,
 • Alerjik sorunlar,
 • Anemi,
 • Kemik iliği problemleri,

gibi aklınıza gelebilecek birçok enfeksiyon sorunu WBC değerinin yükselmesine neden olabilir. Kan değerlerinizde WBC yüksekliği söz konusu ise özellikle bu konular üzerinde durulur. WBC yüksekliği tedavisi safhasında özellikle ilaç tedavisi kullanılır. Kanda ki mikroplardan arındırmak ya da vücutta buna neden olan sorunların önüne geçmek gerekir.

Genel itibari ile antibiyotik kullanımı bu sorunların önüne geçmek açısından önem arz eder. WBC, kan değerlerinin genel itibari ile mikrop ile mücadelesi anlamına da gelir ve ne olursa olsun ön planda tutulmalıdır.

wbc-yuksekligi Kanda WBC (Beyaz Küre) Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

WBC Düşüklüğü, Nedenleri ve Tedavisi

WBC düşüklüğü de yine birçok farklı nedene bağlı olarak ön plana çıkabilir. Uzmanlar, özellikle WBC değerlerinin kontrol altında tutulabilmesi konusunda hemfikir görüş bildirirler. Dolayısı ile WBC değerlerinin günlük hayatımızda ki önemini de asla yatsımamak gerekir. WBC düşüklüğünün nedenleri üzerinde öncelikle metabolizma faaliyetlerinin bozulması da net olarak kendisini gösterir. WBC düşüklüğü nedenleri itibari ile incelenmek istendiğinde detaylar aşağıdaki gibidir;

 • Dalak ve karaciğer hastalıkları,
 • Radyoterapi,
 • Vasküler damar hastalıkları,
 • Kemik iliği yetersizlikleri,
 • Bağışıklık sorunları,
 • Virüsel enfeksiyonlar,
 • HIV virüsü kaynaklı AIDS,
 • Vitamin eksikliği,

özellikle kanda ki WBC değerlerinin düşmesinde ki başlıca nedenlerden birisidir. Günlük yaşantınızda özellikle ciddi halsizlik sonucu uzmana başvurduğunuz zaman sizden kan tahlili isteyecektir. Bu kan tahlili sonucunda ise WBC değerlerinin kontrolü sağlanır.

WBC düşüklüğü tedavisi safhasında da nedenlerin araştırılması çok çok büyük önem arz eder. Hal böyle olunca kontrollü ve dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar, WBC değerlerinde düşüklük gördüklerinde;

 • Bağışıklık sisteminin faaliyetlerini bastırmak amacı ile immunosupresif ilaçlar,
 • İdrar söktürücüler,
 • Anti-tiroid ilaçlar (Tiroid hareketlerini baskılayıcı ilaçlar),

gibi ilaçların kullanıp kullanılmadığını sorarlar. Bu sorun, kısa bir zaman dilimi içerisinde kontrol altına alınabilir. Kanda ki bu ilaçların etkilerini azaltmak için kanı temizleyen ilaçların kullanılması da ayrıca fark yaratır.

Bununla birlikte günlük beslenme düzenine yönelik olarak çeşitli yöntemler önerilir. İlaç tedavisi, kandaki WBC düşüklüğü için de öncelikli olarak sıkıntılardan birisi olarak kendisini gösterir.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesini Durduran Ürünler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz