Saç Dökülmesini Durduran Ürünler

0
Saç Dökülmesini Durduran 5 Besin

Bu makalemizde hep birlikte saç dökülmesini durduran ürünler konusunda birkaç yeni bileşeni inceleyeceğiz. Gıda maddesi olarak günlük yaşantımızda tükettiğimiz ürünlerin çok büyük bir kısmı aslında sağlık açısından birçok farklı seçeneği bizlere sunuyor. Yani bir yumurtanın saç dökülmesini engellediğini düşünür müydünüz? Bence düşünseniz iyi edersiniz.

Dermatoloji uzmanlarının yıllardır yaptıkları araştırmaları sonucunda saç dökülmesini engelleyen mükemmel besin değerleri ön plana çıkıyor. Türkiye genelinde de bu seçenekler ile alakalı bilgi sahibi olmayan çok fazla insan var. Bu noktada saç dökülmesini engelleyen ürünler ile alakalı olarak sizlere birkaç yenilikçi önerimiz olacak. Hemen başlamak istiyoruz.

Yazı İçeriği

Saç Dökülmesi Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınlar, özellikle saçları konusunda erkeklere nazaran çok daha hassas ve çok daha korumacıdırlar. Türkiye genelinde de yine bu şekilde ön plana çıkan kadınlar var. Bizde elimizden geldiğince sitemizde kadına yönelik olarak sizleri bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Saç dökülmesini engellemek için yapılması gerekenler hakkında sizler için bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucuna da elde ettiğimiz bilgileri elimizden geldiğince sizlere sunma yoluna gidiyoruz. Şimdi maddeler halinde kısa bir inceleme yapacak olursak;

  1. Saçlarınızı çok uzun süre sıcak suya maruz bırakmayın. Sıcak su, saç diplerinizin kurumasına ve saçların güçsüzleşerek kopmasına neden olur. Bu nedenle her duştan çıkarken saçınızı soğuk su ile yıkayın.
  2. Saçlarınıza tek tip şampuan kullanın. Sürekli şampuan değiştirmek beraberinde kepek sorununu ve dökülmeleri dahi getirir. Saç derisinin sağlığı açısından da son derece önemlidir.
  3. Saçlarınıza haftada 2 defa sağlıklı ve doğal bakım kürü uygulamayı asla ihmal etmeyin. Bu sayede saçlarınızın sağlıklı duruşunu korumasına yardımcı olursunuz.
  4. Saç bakım kremlerini doğru kullanın. Duş esnasında saç bakım kremini kullanın ve saçlarınızın rahatlamasını sağlayın. Saç derisine masaj yaparak uygulama yaparken doğal özler içeren ürünler kullanmaya da özen gösterin.
  5. Argan yağı, özellikle saçlar için en faydalı doğal yağ türlerinden birisi olarak dikkatleri çeker. Saç bakım ürünlerinin içeriğinde de özellikle argan yağı bileşeniini aramanız sizler adına son derece faydalı olabilir.
  6. Saçlarınız için pamuklu havlular kullanın. Bu durum saçlarınızın ve saç derinizin yıpranmaması için son derece önemlidir.
  7. Saçlarınızı belirli aralıklar ile kestirin ve kırıklarını aldırın. Bu şekilde saçınız üzerinde ki yükü mümkün mertebe en aza indirmiş olursunuz.

Tabi ki bir de evlerimizde bulunan saç dökülmesini engelleyen besinler olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani saç bakımı için aylarca kür araştırması yapmanıza gerek yok. Saç için faydalı besinler aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor.

Yumurta

Yumurta, saçlarınız için özellikle protein ve biotin bileşenleri açısından zenginlik kazandırır. Saç diplerinizin daha da sağlıklı olması ve saç tellerinin de daha diri olması için yumurta ciddi anlamda önemlidir. Yumurtayı tabi ki saçlarınıza sürmeyeceksiniz. Her gün sabah kahvaltısında 1 adet yumurta içmek, genel olarak vücuda sağlık verdiği gibi saçlarınız için de önemli proteinleri elde etmenizi sağlar. Etkisini de kısa süre içerisinde gözlemlemeye başlarsınız.

yumurta Saç Dökülmesini Durduran Ürünler

Et

Kırmızı ya da beyaz et fark etmez. Protein açısından zengin ürünler olduğundan dolayı her açıdan vücudumuza ve saçlarımıza sağlıklı seçenekler sunan ürünlerin başında geliyor diyebiliriz. Canlı ve kalın saçlara ulaşmak için uzmanlar haftada 2 kez et tüketimini destekliyor. Özellikle bu etin kırmızı et olması her açıdan çok daha fazla önem arz ediyor demek yanlış olmaz sanırım.

et Saç Dökülmesini Durduran Ürünler

Balık Yağı

Omega 3 asitleri vücudumuz için birçok farklı açıdan önem arz eden sağlıklı seçeneklerin başında geliyor diyebiliriz. Kalp sağlığı için olduğu kadar saçlarımız için de birçok açıdan fayda sağlar. Uzman araştırmaları da bu tezleri kanıtlar nitelikte sonuçlar verir demek yanlış olmaz. Bitkisel bir yağ türü olduğundan dolayı saçlara bakım kürü olarak uygulamak ayrıca son derece sağlıklı sonuçları da beraberinde getirir diyebiliriz.

balik-yagi Saç Dökülmesini Durduran Ürünler

Biber

C vitamini açısından zengin besinlerden bir diğeri de kırmızı biber olarak dikkatleri çeker. Saçlarımız, bilhassa daha sağlıklı bir hale gelebilmek için C vitamini desteğine ihtiyaç duyar. Biber, bu besin değerini en az mandalina ve portakal kadar hızlı bir şekilde vücudumuza sunan besin değerlerinden birisidir. Hal böyle olunca saçların dökülmemesi için beraberinde çok daha iyi seçenekleri sunar. Dermatoloji uzmanları tarafından da önerilmektedir.

biber Saç Dökülmesini Durduran Ürünler

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz