Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

0
Hamilelik Döneminde Yanlış Olarak Bilinen Doğrular

Bu makalemizde hamilelik döneminde doğru bilinen yanlışlar ile alakalı olarak sizlere birkaç farklı bilgi sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi bilgi kirliliği son derece üst noktada olan ülkelerden birisi olarak ön plana çıkmış durumdayız. Hal böyle olunca da dikkatli bir şekilde hareket etmek ve okumak gerekiyor. Hamilelik dönemi ile alakalı olarak sizlere birkaç önemli bilgi sunmak istiyoruz.

Hamilelik dönemi sağlık açısından her şekilde dikkat etmemiz gereken bir dönem. Ancak çok çok fazla bilgi kirliliği yüzünden insanlar kendilerini çok daha ciddi şekilde yıpratıyor. Amacımız ise bunun önüne geçerek bilinçli bir toplum meydana getirmek. Hemen maddeler halinde detayları inceleme yoluna gidelim.

Yazı İçeriği

1-) Doğru Bilinen: Tek Tük Sigara İçilebilir

Hamilelik döneminde az sigara tüketiminin bebeğin sağlığına zarar vermez şeklinde duyumlar var. Hayır, yanlış. Hamilelik döneminde tükettiğiniz tek nefes sigara dahi bebeğin sağlığına ve anne adayının sağlığına ciddi anlamda tehdit oluşturur. Bu neden dolayısı ile hamilelik süresi boyunca her ne olursa olsun sigara tüketimi ortadan kaldırılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için adımlar atılmalıdır.

sigara-tuketimi Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

2-) Doğru Bilinen: Hamilelikte Diş Tedavi Yaptırılmamalıdır

Yine son derece bilgi kirliliği olan başlıklardan birisi de gebelik sürecinde diş tedavi olunamayacağı. Bu da son derece yanlış bir bilgidir. Hamilelik döneminde dahi olsanız ağız ve diş sağlığı konusunda diş hekimi tedavinize devam edebilirsiniz. Zaten tehlike arz eden uygulamalardan diş hekiminiz de kaçınacağından dolayı bu anlamda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Acil bir durum ortaya çıkması durumunda ise en kısa süre içerisinde uzmanlara başvurulmalıdır.

hamilelikte-dis-tedavisi Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

3-) Doğru Blinen: Anne Adayı İki Kişilik Yemelidir

Gebelikte beslenme kuralları içerisinde bilinen en tehlikeli yanlışlardan birisidir. Anneler iki kişilik yemek zorunda değildir. Bebek, annenin aldığı besinlerin tamamını annenin yediği gıdalardan fazlası ile alır. Üstelik vücut bunu o kadar iyi bir şekilde böler ki anne de bundan zarar görmez. Evet anne iyi beslenmeli ve bolca vitamin almalıdır. Ancak midesinin aldığından fazlasını yemesi de bu anlamda sağlıksal bir zarardır. Ne olursa olsun ideal şekilde beslenme yoluna gidin.

hamilelikte-beslenme Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

4-) Doğru Bilinen: İlaç Asla Kullanılmamalı

Yaygın yanlış bilgilerden birisi olarak da yine ön planda olan bilgi kirliliği başlıklarından birisidir. Hamilelik döneminde ağrı kesici ya da diğer ilaçlar kullanılamaz konusu. Kadınlarda gebelik sürecinde idrar yolları enfeksiyonu ya da bel ağrıları olmak üzere birçok farklı sıkıntı baş gösterebilir. Bu sıkıntılar baş gösterdiği zaman ise hamilelik ciddi anlamda çekilmez bir biyolojik süreç haline gelir.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı uzman gözetiminde olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Bebeğe geçmeyen belli başlı ağrı kesici türleri de söz konusudur. Ancak tekrar tekrar söylemekte fayda var ki kadın doğum uzmanı tarafından reçete edilmiş olan ilaçlar kullanın.

hamilelikte-ilac-kullanimi Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

5-) Doğru Bilinen: Hamilelik Döneminde Spor Yapılmaz

Genelik döneminde bilhassa vücutta ki kan akışının hızlanması için en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de egzersiz konusudur. Hamilelik sürecinin genelinde hafta hafta dikkat ederek egzersiz yapmanız sağlık açısından son derece faydalıdır. Bununla birlikte hamile bir bayanın gün içerisinde en az 3 litre su tüketmesi sağlık açısından da yine önem arz eden unsurların başında gelir. Hal böyle olunca bilinen bu yanlıştan da mümkün olan en kısa süre içerisinde dönmek, gebe kadınlar için son derece ideal olacaktır.

hamilelikte-spor Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

6-) Doğru Bilinen: Hava Yolu Seyahatleri Düşük Sebebidir

Bu bilinenin aksine havayolu seyahatlerinin hamilelik döneminde en sağlıklı ve en ideal seyahat türlerinden birisi olduğu yönündedir. Araba ya da otobüs ile yapılacak olan yolculuklarda maksimum 2 saat sınırı gözetilir. Ancak Türkiye’de iller arası en uzak havayolu seyahati 2 saat sürer. Basınç etkisi gibi konulardan da hamilelik herhangi bir şekilde tehlikeye girmez. Bu neden dolayısı ile hamilelik döneminde yapacağınız uçak seyahatlerinin herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkarmadığını söyleyebiliriz. Bizzat kadın doğum uzmanlarınca internet üzerinde de makale olarak yayınlanan kesin bilgiler arasında kendisini gösterir.

hamilelikte-seyahat Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

7-) Doğru Bilinen: Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlıdır

Kesinlikle hayır. Hamilelik döneminde kadınlarda vücudun rahatlaması ve mutluluk hormonu salgılaması için cinsel ilişki olmazsa olmazlardan birisidir. Tabi ki hamileliğin ilerleyen safhalarında pozisyon anlamında çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Ancak bunun dışında cinsel ilişkinin hamile kadınlar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Cinsel ilişki, hamilelik döneminde vücutta ki gerilimi ciddi anlamda azaltır. Bununla birlikte kan akışını hızlandırır ve vücudun bu anlamda ki ihtiyaçlarını da giderir. Dolayısı ile bu anlamda herhangi bir şekilde cinsel ilişkiden geri durmayın.

hamilelikte-cinsel-ilski Hamilelik Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir önceki yazımız olan HGB (Hemoglobin) Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği, Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz