Dukan Diyeti ve Karatay Diyeti ile Sağlıklı Zayıflama

0
Dukan Diyeti ve Karatay Diyeti

Bugün ki makalemizde Dukan diyeti ve Karatay diyeti ile sağlıklı zayıflama konusu üzerinde sizlere bilgiler sunacağız. İnternet üzerinden araştırmalar yaptığınız zaman diyet listeleri anlamında onlarca ve hatta yüzlerce farklı seçenek bulursunuz. Ancak bunların hangisinin daha sağlıklı ve daha kesin sonuçlar doğurduğunu bilmek son derece zor olacaktır.

Sitemiz içerisinde öncelikli olarak sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi de sağlamak önemli olacak. Genel anlamda merak ettiklerinizi sitemizde zaten paylaşıyoruz. Sağlıklı zayıflama listeleri bakımında dünya genelinde kabul görmüş Dukan diyeti ve Türkiye’nin en kesin kitabı Karatay diyeti ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Karatay Diyeti Nedir?

Karatay diyeti, Prof. Dr. Canan Karatay tarafından yılların araştırması sonucu yazılmış olan bir diyet listesi kitabıdır. Bildiğimiz gibi artık insanlar, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyet kitapları üzerine eğiliyor.

Günümüz medya gündemininde aşina olduğu isimlerden olarak Canan Karatay, diyet listesi ile binlerce insanın kilo vermesini sağladı. Karatay, aynı zamanda televizyon ekranlarında sunduğu beslenme önerileri ile birlikte de yine insanlara güven veriyor. Sağlıklı beslenme üzerine kurulu olan bu kitap, Dukan diyeti ile kıyasladığımızda tamamen farklıdır.

Canan Karatay kitapları birçok farklı noktada beslenme üzerine farklı imtiyazlar tanıyor. Mutfakta yemek yaparken dahi kilo vermenizi sağlayacak öneriler üzerine de adımlar atılıyor demek yanlış olmaz sanırım.

dukan-ve-karatay-diyeti Dukan Diyeti ve Karatay Diyeti ile Sağlıklı Zayıflama

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, Fransız Dr. Jean Pierre Dukan tarafından yazılmış bir kitap ile dünya genelinde adından söz ettirmiştir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için Dukan diyeti an itibari ile dünya listelerinde en çok satan kitaplar arasında yer alır.

Dukan diyeti ile Karatay diyeti kıyaslaması yapanlar ister istemez çok fazladır. Fransa mutfağı üzerine de insanların beslenme alışkanlıkları üzerine de araştırmalar yapan Dukan, bu anlamda yıllarca deneyler yürüttü. İnsan vücudunun sindirme alışkanlıklarını da vücut işleyişini de yıllarca izledi. Son olarak ustalık eseri bu kitap meydana geldi.

Dukan diyeti, Türkiye’de de en çok satan kitaplardan birisi olarak dikkat çekiyor. Dukan, yemek yiyerek kilo verileceği tezini savunur ve özellikle protein odaklı beslenme tarzı üzerine diyet listesi hazırlamıştır. İnsanlar ister istemez bu iki kitabı kıyaslıyor. Bizde elimizden geldiğince bu iki kitap ile alakalı sizlere bilgiler sunarak fikir vermek istiyoruz.

dukan-ve-karatay-diyeti-kiyaslamasi Dukan Diyeti ve Karatay Diyeti ile Sağlıklı Zayıflama

Dukan ve Karatay Diyeti Kıyaslaması

Öncelikli olarak bu iki diyet kitabı da Türkiye genelinde satış rekorları kırıyor. Dukan diyeti kitabı, dünya pazarında çevrilerek yayınlanan bir kitap olduğundan dolayı dünyaca ünlü bir kitap. Ancak Canan Karatay da bu kitabı ile birlikte Türkiye genelinde en önemli isimlerden birisi olarak dikkatleri çekti demek yanlış olmaz.

Dukan ve Karatay diyeti arasındaki farklar özellikle insanların merak ettikleri konuların başında geliyor. Maddeler halinde enine boyuna analiz yaparak sizleri bu anlamda bilgilendirmek ve fikir edinmenize de yardımcı olmak amacındayız. Hemen konu üzerine hareket eğilelim istiyoruz.

  1. Dukan diyeti tam tahılları tamamen yasaklar. Karatay diyeti ise ufalanmış tahıl ürünlerinin yasağını önermiştir.
  2. Dukan diyeti baklagiller konusunda son derece katı bir yasak koyar. Karatay diyeti ise baklagillerin kilo verme noktasında son derece etkin bileşenler olduğunu anlatmıştır.
  3. Dukan diyeti karbonhidrat alımını tamamı ile yasaklar. Ancak Karatay diyeti kitabında doğal rafine karbonhidrat kaynağı ürünleri önerir. Geri kalan yapay karbonhidratlar bu kitapta da tamamen yasaklanmıştır.
  4. Dukan diyeti, üzerinde DİYET ibaresi bulunan her türlü yiyecek ve içeceği serbest kılar. Karatay diyeti ise yapay tatlandırıcılar içeren her türlü bileşen ve diyet içeceklerden uzak durmanızı öğütlet.
  5. Dukan diyeti doğrudan protein alımını destekler. Yani her türlü kırmızı et serbest, kuzu eti hariç olaraktan. Karatay diyeti ise İşlenerek pakete girmiş olan her türlü et türünü yasaklar. Doğal mera hayvanlarının etlerinin yağları ile birlikte tüketilmesini amaç edinir.

Genel itibari ile Dukan diyeti ve Karatay diyeti karşılaştırması yapıldığında aslında iki ayrı kutup söz konusudur. Ancak iki kitabı kullanarak da hayatına ciddi anlamda düzen vermiş insanlar söz konusudur.

Dukan diyeti mi iyi, Karatay diyeti mi? Bu tamamen sizlerin tercihleri ile alakalı olarak bir durumdur diyebiliriz. İki diyet modelini de kullanma şansına sahipsiniz. Ancak protein alımı konusunda olmazsa olmaz diyorsanız Dukan diyeti sizler için her anlamda idealdir.

Kitap içerisinde sizlere sunulan yasakların tamamına uyarak hareket etmeniz gerekiyor. Kitap, genel nitelikler anlamında da bizler için ciddi anlamda avantaj anlamına geliyor. Diğer merak edilenler hakkında da yorum kısmında hep birlikte tartışabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Limon ve Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz