Enerji Arttıran Yiyecekler

0
Enerji Arttıran Yiyecekler

Bu makalemizde günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından olan enerji arttıran yiyecekler ile alakalı olarak öneriler sunacağız. Türkiye’de artık çalışan insanlar ciddi anlamda enerji ihtiyacı duyar. Günlük hareketlerimiz bizi kısa vadede ciddi anlamda yorabilir. Tam da bu noktada vücut için enerji takviyesi en önemli seçeneklerden birisi olarak da dikkat çeker.

Beslenme uzmanları, doğru beslenme sayesinde vücudun kendisini toplamasına yardımcı olabileceğimizi bizlere söylüyor. Ancak birçok kişi hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği ile alakalı bilgi sahibi değil. Amacımız, bu makalemizde sizlere bu bilgileri sunmak olacak.

Yazı İçeriği

Vücut Neden Enerji Kaybeder?

Şüphesiz ki bilmemiz gereken en öncelikli seçenek tam olarak da bu. Vücudumuz, birçok farklı nedene bağlı olarak enerji kaybedebilir. Bu kaybolan enerjiyi yerine koymak için ise birçok önemli seçenek vardır. Nedenler üzerinde durmak gerekiyor. Bu nedenleri bilirsek çözümünü de yine sağlayabiliriz. Bazı detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Yeteri kadar su tüketmeme,
  • Sürekli durağan halde kalma ve egzersiz yapmama,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Sinir, stres ve sürekli yorgunluk,
  • Uyku düzeninin olmaması,

bu ve bunun gibi birçok farklı seçenek aslında enerji kaybının en önemli nedenlerinden birisidir. Peki vücuda kaybettiği enerjiyi kazandırmak için neler yapılabilir? Öncelikli olarak konuya beslenme ile başlamamız gerekiyor ve sizlere birkaç önerimiz var. Enerji arttıran yiyecek önerileri aşağıdaki gibi olacak.

1-) Badem

Badem, birçok kişi bilmese de insan vücudu için en faydalı gıdalardan birisi olarak dikkatleri çeker. Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A,B,C ve E vitamini. Yani aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm konularda sizlere fayda sağlar. Vücuda doğrudan etki eden, kana hızlı karışan ve enerji olarak sizlere en iyi seçenekleri sunacak gıda ürünü. Mutlaka günlük olarak belirli miktarlarda tüketilmelidir.

badem Enerji Arttıran Yiyecekler

2-) Yağsız Olarak Patlatılmış Pop Corn

Ne alaka şimdi? Öyle demeyin, hiç beklemediğiniz besinlerin içerisinde çok ciddi anlamda faydalı seçeneklerin olabileceğini unutmayın. Patlamış mısır, özellikle yağsız olarak tüketildiğinde vücudumuza ciddi anlamda fayda sağlar. B1, B5 ve C vitamini takviyesi olarak görev aldığı gibi fosfor ve manganez içeriği ile de fark yaratır. Yani yine enerji takviyesi için gerekli besinler arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz.

yagsiz-patlamis-misir Enerji Arttıran Yiyecekler

3-) Fıstık Ezmesi

Doğal ya da konserve olması hiç önemli değil. Fıstık ezmesi, enerji veren zengin içeriği ile birlikte mutlak surette tüketilmesi gereken ürünlerin başında geliyor demek yanlış olmaz. Birçok kişi ne gibi faydalarının olduğunu tabi ki bilmiyor olabilir. Protein ve lif kaynağı olduğu gibi aynı zamanda sağlıklı yağlar içerir ve tokluk hissi verir. Az miktarda tüketimi dahi sizlere dinamizm kazandırmak için etkili maddeler içerir. Dolayısı ile evlerinizde mutlaka bir konserve bulundurmanız mantıklı.

fistik-ezmesi Enerji Arttıran Yiyecekler

4-) Somon Balığı

Deniz içeriğinde yaşayan birçok canlı, sağlığımız açısından faydalıdır ancak somon bambaşka bir yerdedir. Bildiğimiz gibi dünya genelinde bu harika ete “BEYİN GIDASI” adı verilir. Yani zihinsel anlamda bizlere kazandırdıkları da inanılmaz. Aynı zamanda vücudumuza dinamizm kazandırma konusunda da en etkin seçeneklerden. OMEGA 3 desteği sayesinde öncelikle sağlıklı bir yaşam için ilk adımları atarsınız. Aynı zamanda günlük hayatınız için ihtiyacınız olan enerji seviyesini de kazanırsınız.

somon-baligi Enerji Arttıran Yiyecekler

5-) Muz

Tropikal meyveler içerisinde zannediyorum ki ülkemiz genelinde en çok tüketilen meyve diyebiliriz muz için. Peki vücuda kazandırdıkları ile alakalı olarak herhangi bir bilginiz var mı? Eğer yok ise hemen söyleyelim, ciddi anlamda sağlam bir enerji kaynağı. Potasyum, magnezyum ve lifli içeriği sayesinde sindirim sisteminizi de bağışıklığınızı düzene sokar. Bununla birlikte vücuda doğrudan enerji olarak geçiş yapar. Yani günlük yaşantınızda ki hareketlerinizi de ciddi anlamda olumlu etkiler. Fazlası zarar, günde 1 adet dahi olsa muz tüketin.

muz Enerji Arttıran Yiyecekler

6-) Yulaf

Günümüzde özellikle kadınlar kilo verme amacı ile yulaf ya da müsli tarzı ürünleri tüketiyor. Bu ürünler kilo vermek için olduğu kadar vücudun enerji kazanması için de fark yaratan gıda bileşenleri olarak karşımıza çıkıyor. Tokluk hissi verme konusunda emsal tahıl ürünlerinden çok daha etkilidir. Bununla birlikte kan şekeri düzenleme konusunda da en iyi ürünlerden birisidir. Saf yulaf tüketmek insanlar için bir zulüm olabilir. Ancak Nestle Nesfit ürünlerini alarak içerisinde ki meyve parçacıklarının da etkilerini vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz. Son derece faydalı ve bir o kadar da lezzetli.

yulaf Enerji Arttıran Yiyecekler

7-) Antep Fıstığı

Listemizin en sonunda belki de en lezzetli seçeneklerden birisini bıraktık. Her ne kadar pahalı olsa da Antep fıstığının ciddi anlamda faydalı bir gıda maddesi olduğunu unutmamak gerekiyor. İçeriğinde ki potasyum, B6, demir gibi vitamin, mineral ve antioksidan seçenekleri günlük yaşantınızda sizler için mükemmel seçenekler sunar. Kalp dostu bir ürün olduğu gibi sağlıklı bir yaşam için ideal seçenekler arasındadır.

antep-fistigi Enerji Arttıran Yiyecekler

Bir önceki yazımız olan Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz