Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

0
Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Bu makalemizde sizlere diyet yapmadan nasıl kilo verilir sorusunun yanıtını verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde kilo alma ve obezite oranı ciddi anlamda yükselme gösterdi. Diyet yapmadan kilo vermenin yolları herkes tarafından araştırılıyor. Bu neden dolayısı ile detay odaklı araştırmalar yapmak her zaman için mantıklıdır.

Türkiye genelinde beslenme uzmanları bu konularda sizleri enine boyuna bilgilendiriyor. Biz, işi biraz daha eğlenceli hale getirerek sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

Yazı İçeriği

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Diyet yapmadan kilo vermek, özellikle Türk insanının en çok üzerinde durduğu konulardan birisi. Çünkü diyet, ismi ile dahi insanların bu konuya uzaklaşması için yeteri kadar etkin bir konu. Diyet yapmadan nasıl kilo verilir? Bu sorunun yanıtı ciddi anlamda araştırılıyor ve merak ediliyor.

Sitemizde sizler için derlediğimiz birkaç bilgi ile aslında bu konuda adımlar atmanızı sağlayacağız. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişiklikler bu anlamda sizler adına fark yaratacak.

Sebze Odaklı Beslenme Alışkanlığına Geçin

Sebze, hayatımızın her aşamasında en çok önem arz eden beslenme türlerinden bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hayatımıza sebzeyi sokmalıyız. Sebzeler içerisinden özellikle lifli gıdalar ve sindirimi güçlendiren seçenekleri değerlendirin. Vücudunuzun yağ yakmasına da odaklanın.

Örneğin kırmızı biber, vücudunuzun yağ yakmasına ciddi anlamda yardımcıdır. Sarımsak, doğal antibiyotik olarak bağışıklığınızı kuvvetlendirir. Domates, salatalık, maydanoz, havuç ya da aklınıza gelecek tüm ürünlerden sebze salatası tarifi meydana getirin. Daha az acıkın ve daha sağlıklı beslenin.

sebze-odakli-beslenme Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Küçük Porsiyonlar ile Beslenme

Türk insanında en büyük alışkanlıklardan birisi büyük porsiyonlar ve hızlı yeme alışkanlıkları üzerinedir. Türkiye genelinde uzmanlar da net olarak bu konuyu sürekli olarak gündeme getiriyorlar tabi ki. Porsiyonların büyümesi ile birlikte haliyle sindirim de zorlaşıyor ve dolayısı ile vücut bunu enerjiye dönüştüremiyor.

Sadece yemeklerinizde değil, içeceklerinizde de porsiyon küçültmek sağlıklı bir yaşamın ilk ciddi adımlarını atmak anlamına gelir. Bu anlamda tabak ve bardaklarınızı dahi küçültmeyi düşünebilirsiniz. Bu şekilde günlük tüketim oranınızda %30’a varan ciddi bir azalma söz konusu olacaktır. Bu da beraberinde avantajları getirir.

kucuk-porsiyonlar-ile-beslenme Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Karbonhidrat Alımı Yaparken Dikkat

Karbonhidrat, protein ile birlikte vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitamin türlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Dolayısı ile bu noktada dikkat etmemiz gereken birkaç önemli madde var. Karbonhidrat almak önemlidir ancak her hamur işi ürüne de eğilim göstermek sıkıntıları beraberinde getirir.

Tam tahıllı her türlü ürün sizler için diyet yapmadan kilo vermek adına en büyük avantaj olacak. Beyaz ekmek kesinlikle uzak durmamız gereken gıda türlerinden birisidir. Bu noktada özellikle ekşi mayalı ekmekler, kahverengi pirinç, karabuğday, kinoa, yulaf ve esmer ekmeği tüketmek son derece mantıklıdır. Karbonhidratı en sağlıklı hali ile tüketmek gerekir.

karbonhidrat-alimi Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Yemek Yeme Sürelerinizi Uzatın

Acele, hızlı ve büyük lokmalar ile beslenmek Türk insanının en büyük hatalarından birisi olarak dikkat çekiyor. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde çok ciddi değişimler yaşanıyor. Öncelikle yemek yerken yemeği iyice çiğneyin ve öğütün. Bu, yavaş ve sindire sindire yemek yemenizi sağlar.

Yemek sofrasından hemen yemek yiyip kalkma güdüsü son derece yanlış bir güdü. Ağır ağır ve her lokmanın tadına verin. Yemek yemenin dünyanın en güzel şeylerinden birisi olduğunu anlayın. Bu şekilde sindiriminiz de daha kolay hale gelir.

yemek-yeme-sureleri Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Uyku Sürelerinize Özen Gösterin

Ne yaparsanız yapın fizyolojik etkenlerin doğrudan vücudunuza etkileri vardır. Uyku, özellikle insan sağlığı açısından en önemli konuların başında geliyor demek yanlış olmaz sanırım. Beslenme uzmanları da sürekli olarak bu konu üzerinde dururlar. Vücudun iyi dinlenmesi başta psikolojik olarak etkilerini sizlere olumlu yönde gösterir.

Bunun dışında aynı zamanda sindirim sistemi faaliyetleriniz ile alakalı olarak da çok çeşitli avantajlar sunar. Yani her ne olursa olsun kalite her zaman için kalitedir. Diyet yapmıyorsanız bile beslenmenize dikkat ederek uyku düzeninizi asla bozmamaya çalışın. Bu noktada vücudunuz bir düzene alışır ise çok kısa sürede daha hızlı şekilde kilolarınızdan kurtulursunuz.

uyku-suresi Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Kendi Kendinizi Motive Etmek Zorundasınız

Kilo vermek, her ne olursa olsun doğrudan istemek ile alakalı olan bir konudur. Dolayısı ile öncelikle olarak kendi kendiniz için bir motivasyon belirlemeniz gerekiyor. Kısacası kendinize koyduğunuz bir kilo hedefi olacak ve ne olursa olsun bu kilo hedefinden uzaklaşmamanız gerekiyor. Uzaklaştığınız takdirde zaten kilo veremiyorsunuz.

Diyet yapmadan hızlı ve sağlıklı kilo vermek kolay değildir. Bu yüzden başta psikolojik olarak hazırlanmanız gerekiyor. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı yine sizin içinde yatıyor. Dolayısı ile asla psikolojik olarak kendinizi taca çıkarmayın.

motivasyon Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermenin Yolları

Bir önceki yazımız olan PLT (Trombosit) Nedir? PLT Düşüklüğü, Yüksekliği ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz