Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

0
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren besinler üzerine bilgiler sunarak fikir edineceğiz. Vücudumuzun en önemli sistematiklerinden birisi de bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek besinler üzerine bilgi sahibi olursak aslında kilo sorunu da ciddi anlamda ortadan kalkıyor demek mümkün.

Bağılık sistemi neden önemlidir? Doğrudan zayıflama ile ilişkisi nedir? Birçok kişi bunu bilmiyor ve bizde hemen bununla alakalı sizlere bilgiler sunmak istiyoruz.

Yazı İçeriği

Bağışıklık Sistemi Neden Önemlidir?

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun en önemli döngülerinden birisi olarak kabul edilir. Bağışıklık sistemi, vücudumuzu dışarıdaki her türlü etmene karşı mücadele eden sistemler bütünüdür. Vücudumuz, çevresel etkenlerden çok ciddi anlamda etkilenebilir. Aslına bakarsanız hastalıktan kendimizi alamayabiliriz.

Bağışıklığımız, dışarıdan gelecek her türlü soruna karşı savaş açar. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise aslında o kadar sağlıklı oluruz. Bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması, hastalıklardan uzak ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz için çok önemlidir. Peki bağışıklığı kuvvetlendiren besinler nelerdir? Hemen bununla alakalı birkaç farklı bilgiyi sizlere sunacağız.

Fermente Besinleri

Birçok kişi fermente besinleri tabirine yabancı olabilir ancak bu anlamda sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Probiyotik besinler aslında bu sınıfın en önemli bileşenleridir. Yoğurt, kefir, peynir, nar, sirke ve turşu genel olarak fermente sınıfı içerisinde kabul edilir. Günlük olarak bu besinlerin tüketilmesi beraberinde sağlıklı sonuçları da getirir. Hal böyle olunca bağışıklık sistemi çok daha dirençli hale gelerek bizleri dış etkenlerden korur.

fermente-besinleri Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

C Vitamini İçeren Sebze ve Meyveler

C vitamini, vücudumuzun günlük seçenekler içerisinde en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler arasındadır. Üstelik bu vitamini ağırlıklı olarak meyve ve sebzelerden yani beslenme alışkanlıklarımızdan alırız. C vitamini içeren ürünlerden başlıcaları mandalina ve portakal olarak bilinir. Bunun dışında nar, kivi, brüksel lahanası, ıspanak, maydanoz ve hatta biber dahi bu sınıfta yer alır. Bu ürünler, c vitamini ihtiyacımızı tamamı ile karşılar ve vücudumuzun daha dirençli olmasına yardımcı olur.

c-vitamini-iceren-sebze-ve-meyveler Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Çinko İçeren Besinler

Bağışıklık sistemlerinin en çok ihtiyaç duyduğu besinlerinin başında çinko gelir. Çinko içeren besinler tüketerek bağışıklık sistemimizi çok daha kuvvetli hale getirmemiz mümkün olur. Bilgi sahibi değilseniz sizleri çinko içerikli besinler hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Listemizde balık ve diğer deniz ürünleri, ceviz, badem, kabak, süt ve ayçekirdeği gibi seçenekler önem arz eder. Deniz ürünlerinde özellikle karidesin çok ciddi anlamda çinko içerdiğini unutmayın. Bağışıklık sistemi için tam anlamı ile bir canlanma sebebi de diyebiliriz sanırım.

cinko-iceren-besinler Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Doğal Antibiyotik Besinler

Günlük hayatımızda da sıklık ile duyduğumuz seçeneklerden birisi de doğal antibiyotik besinler. Antibiyotikler, insan vücudunun doğrudan tedavisinde kullanılan ilaçlarda tercih edilir. Özellikle besinler içerisinde ciddi anlamda antibiyotik görevi gören seçenekler söz konusudur. Bazı besinler, doğrudan bu sınıf içerisinde yer almaktadır. Başlıcaları ise sarımsak ve soğan olarak bilinir. Bu ürünleri yemeklerin içerisinde ve hatta tek başına dahi tüketebilirsiniz. Birçok insan, hap kullanır gibi su ile bir diş sarımsak yutmayı alışkanlık harika getirmiştir. Bu, bağışıklık sistemi için doğrudan etkili bir seçenek olarak dikkat çeker.

dogal-antibiyotik-besinler Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Su

İnsan vücudu için en olmazsa olmaz bileşenlerden birisini söyleyin deseler bu SU olarak bilinir. Bildiğimiz gibi su, vücudumuzun genel döngüsü için çok önemlidir. Ayrıca sıvı dengesi, bağışıklık, metabolizma ve sindirim sistemleri için doğrudan etkisi vardır. Temiz ve sağlıklı su tüketimi uzmanlar tarafından sürekli önerilen seçeneklerden biridir. Kilo vermek için dahi su çok önemlidir. Günlük en az 2,5 litre su tüketmeniz sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Şifa bulursunuz, bağışıklığınız güçlenir, yağ yakımınız artar. Kısacası her anlamda alternatifleri değerlendirin.

su Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Doğal Bitki Çayları

Doğaldan kastımız gerçek anlamda doğal. Aktarlardan alabileceğiniz gerçek bitkilerden elde edilmiş bitki çaylarının sunduğu avantajlar muazzamdır. Doğrudan bağışıklık ve sindirim sistemini faaliyetlerini etkiler. Vücudumuzun direncini arttırır ve ciddi anlamda enerji verir. Bununla birlikte sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımını hızlandırır. Kısacası hızlı kilo vermek için de ayrıca önemli bir çay türüdür. Zencefil, limon ve ballı bitki çayları tüketin. Vücudunuz için sağladığı faydaları zaman içerisinde gördükten sonra vazgeçilmezlerinizden birisi olarak dikkat çekecek.

dogal-bitki-caylari Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

İyi Uyumak

Besinler demişsiniz, ne alaka uyku ile diyebilirsiniz. Öyle demeyin, uyku insan vücudu için en büyük besinlerden birisi olarak kabul edilir. Bağışıklık sisteminizi uykusuzluk ile mücadele etmek zorunda bırakırsanız eğer diğer etkenler ile mücadele etmesi zorlaşacaktır. Dolayısı ile uykusuzluk, psikolojik ve fizyolojik açıdan olduğu gibi bağışıklık açısından da büyük bir sorundur. Günlük olarak ideal oranda uyumanız çok önemlidir. Bu şekilde sindirim sisteminiz çok daha sağlıklı olur. Bağışıklık sisteminiz ise diğer etkenler ile daha fazla mücadele edebilir. Kısacası daha sağlıklı olursunuz.

iyi-uyumak Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Bir önceki yazımız olan Kandaki CRP (C-Reaktif Protein) Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz