Kandaki CRP (C-Reaktif Protein) Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür?

0
Kandaki CRP Yüksekliği

Bu makalemizde son dönemde sıklıkla araştırılan kandaki CRP (C-Reaktif Protein) yüksekliği nedir sorusuna bakacağız. Nasıl düşürülür gibi çözüme yönelik konular hakkında da sizlere elimizden geldiğince bilgi vereceğiz. Hastalıkların çok büyük bir kısmı, kanda yapılan testler sonucunda sorunsuz bir şekilde elde edilebilir. Bu neden dolayısı ile herhangi bir şüphe durumunda öncelikli olarak kan testine başvurulur.

CRP yüksekliği, kimi zaman normal nedenler ile olabileceği gibi kimi zaman ise kansere kadar gidebilen bir habercidir. Bu neden dolayısı ile son dönemde özellikle sıklık ile gördüğümüz kandaki CRP değerleri ve yorumları üzerine merak edilenler üzerinde durmak istiyoruz.

Yazı İçeriği

CRP (C-Reaktif Protein) Nedir?

CRP (C-Reaktif Protein), vücudumuzun karaciğer bölümünde meydana gelen iltihap sonucu kanda yükselmesi gözlemlenen bir maddedir.

Kan değerlerinizde CRP değerlerinin yükselmesi demek, vücudunuz genelinde de bir iltihaplanma olduğuna dair en büyük işaretçi olarak dikkatleri çeker ve ne olursa olsun üzerinde durulması gerekir. CRP testi, kimi uzmanca kötü sonuçlara işaret edebildiği gibi kimi uzmanlarca da normal bir durumdur. Tıp dünyasında kandaki CRP yükselmesine dair durum, yoruma açık bir şekilde hali hazırda günümüze geldi.

kandaki-crp-degerinin-yukselmesi Kandaki CRP (C-Reaktif Protein) Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür?

CRP Yüksekliği Nelere İşarettir?

CRP, genel itibari ile kandaki iltihaplanmaya işaret eden unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Türkiye’de özellikle son dönemde bu durum sıklık ile gözlemleniyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durum hakkında uzmanlar ciddi anlamda ikiye bölünmüş gibi görünüyor.

BİR KISIM UZMAN: CRP yükselmesinin vücutta bir iltihaplanmaya işaret olduğunu ve bunun ilaçlar ile kontrol altına alınabileceğini savunur. Yani hemen CRP yükselmesi için kötü senaryolar düşünmez. Dolayısı ile bunun için alternatif tıp ya da antibiyotik tedavisi yoluna dahi gidebilirler.

BİR DİĞER KISIM UZMAN: Bu uzmanlar ile CRP yükselmesi ile birlikte kalp damarlarının iltihaplanması üzerine bir bağlantı kurar. Bu bağlantı akabinde insanların kalp krizi geçirme ihtimali ve hatta felç geçirme ihtimali üzerinde durulur. Bunun için çok geniş kapsamlı bir tetkik süreci içerisine girerek araştırma yaparlar.

FARKLI BİR KISIM UZMAN: Bu sınıfta ise ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda CRP yükselmesinin DİYABET sebebi olma ihtimali karşımıza çıkar. Kandaki değerlerin yükselmesinin akabinde özellikle CRP’nin diyabet için bir haberci olduğu ve hatta tetikleyici olduğu tanısı savunulur. Uzmanlar bu anlamda çok yönlü fikir ayrılıkları içerisindedir ve buna yönelik de araştırma yapılır.

SON KISIM UZMAN:  CRP değerlerinin yükselmesinin aynı zamanda KOAH hastalığına neden olabileceğini savunan gruptur. Uzmanlar, CRP yükselmesinin üzerinde dururken 4 ayrı fikir üzerinde dururlar. Hal böyle olunca tüm bu maddeler ile alakalı olarak da tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden herhangi birisinin gözlemlenmesi durumunda ise tedavi süreci bu şekilde belirlenir.

CRP yükselmesinin ardından aslında birkaç farklı teşhis yapma durumu daha söz konusudur. Uzmanlar, CRP yükselmesinin akabinde vücut genelinde aşağıdaki hastalıkları tanılamaya yönelik de adım atarlar;

 • İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Deri veremi

kanda-crp-yukselmesi Kandaki CRP (C-Reaktif Protein) Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür?

Kanda CRP Yükselmesi Belirtileri

Özellikle merak edilen konulardan birisi de kanda CRP değerlerinin yükselmesinin belirtileri nelerdir? CRP değerlerinin yükselmesi akabinde vücudunuzda belli başlı belirtiler gözlemlenir. Bu belirtiler sırası ile inceleyecek olursak;

 1. Halsizlik ve kıpırdamakta zorlanma,
 2. Kas ağrıları,
 3. Sıtma ve buna bağlı olarak istemsiz titremeler,
 4. Şakak ve baş genelinde ağrılar,
 5. Mide bulantısı,
 6. İştah kaybı ve hazım sorunu,
 7. Uykusuzluk sorunu,
 8. Ansızın ortaya çıkan hızlı kilo kaybı,

genel olarak CRP yükselmesi hususunda en büyük belirtileri olarak kendisini gösterir. Uzmanlar, bu belirtiler akabinde doğrudan CRP kan testi isterler ve kanda ki her türlü tepkimeyi de kontrol etme yoluna giderler.

CRP (Kan) Testi Nasıl Yapılır?

Doktor, test isteme kağıdına özellikle CRP değerlerini görmek istediğine dair bir alan işaretler. Ya da bilgisayar sisteminden bu şekilde talep gönderir. Akabinde hastanenin kan alma birimine gidersiniz. Koldaki damar yollarından alınan kan değerlerinizden CRP değerleri ekstra olarak ayıklanır.

Tabi ki birçok insanda kan alma sonrasında da belli başlı tepkimeler gözlemlenmiştir. Bu tepkimelerden bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Aşırı kanama
 • Baş dönmesi veya denge kaybı
 • Delinen bölgede morluk veya enfeksiyon

Kandaki CRP Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

Tabi ki uzmanlar, öncelikli olarak bu değerin neden yükseldiğine dair birçok farklı tetkik isteyeceklerdir. Ancak yine de bu süreci doğru yönetmek ve en doğru şekilde bilgi sahibi olmak yine önemlidir. Kandaki CRP değerini düşürmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 1. C vitamini takviyesi ile birlikte CRP değeri düşürülebilir.
 2. Kolesterol düşürmeye yardımcı olan ilaçlar değerleri düşürmekte etkilidir.
 3. Akdeniz diyeti, özellikle diyabet ve kilolu olan hastalarda değerleri düşürmek için kullanılır.
 4. Son dönem araştırmalarında probiyotik takviyesinin de değerleri kontrol altına aldığı kanıtlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verdiren Yiyecekler Listesi 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz