Koronavirüs (Covid-19) Belirtileri Nelerdir? Teşhisi ve Tedavisi

0
Koronavirüs (Covid-19)

Bugün ki makalemizde pratik bilgi açısından koronavirüs (Covid-19) belirtileri nelerdir, teşhisi ve tedavisi üzerine bilgiler edinme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle Mart ayı itibari ile bu hastalık ile ciddi manada mücadele etmeye başladık. Nitekim birçok büyük ve köklü dünya ülkesine rağmen bu hastalığı ciddi kayıplar vermeden kontrol altına almayı başardık.

Sitemiz içerisinde bu hastalığa yönelik olarak fazla bilgi vermedik. Bu nedenle tek bir makale içerisinde en pratik bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Yazı İçeriği

Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Koronavirüs (Covid-19), Çin’in Wuhan kentinden yayılan ve yarasalar kaynaklı bir hastalık olarak doğrudan ciğerlere hücum ederek ölümcül hale gelen bir hastalıktır.

Dünya genelinde özellikle Çin’de başlayan bu hastalık, en ciddi kayıpları Amerika, İtalya, İspanya gibi ülkelerde vermiştir. Hastalık ile mücadele kapsamında bütün dünya ülkeleri ciddi anlamda adımlar attı. Aşının bulunması için atılan adımlar kapsamında ne yazık ki henüz somut bir adım yok. Ancak Türkiye, hastalığı rakamlar çok ciddi hale gelmeden kontrol altına almayı başardı.

Koronavirüs (Covid-19) Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi sona erdi ve bu neden dolayısı ile belirtilerde de günümüzde belli değişimler söz konusu oldu demek yanlış olmaz. Koronavirüs (Covid-19) belirtileri Mayıs 2020 itibari ile aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Yüksek ateş,
  • Kuru öksürük,
  • Nefes darlığı,
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal,
  • Boğaz ağrısı,

Türkiye genelindeki vakalarda genel itibari ile gördüğümüz alternatif seçenekler arasında kendisini gösteriyor diyebiliriz. Koronavirüs, bu neden dolayısı dile gribal enfeksiyon ile benzer belirtiler verir. Bu neden dolayısı ile teşhisi de ciddi anlamda sıkıntılıdır.

koronavirus-shutter_16_9_1579855337 Koronavirüs (Covid-19) Belirtileri Nelerdir? Teşhisi ve Tedavisi

Koronavirüs (Covid-19) Teşhisi Nasıl Konur?

Koronavirüs (Covid-19) testleri, özellikle Çin’den getirildiğinde ciddi manada ideal seçenekleri doğurdu. Hastalığın teşhisi noktasında bu testler, boğaz kısmından alınan salgılar üzerinden yapılır. Ancak araştırmalar gösteriyor ki testler negatif çıksa dahi hastaların ciğerlerinde tomografi görüntüleri pozitif çıkabiliyor.

Bu da hastalığın mutasyon geçirmesi ile testlerin de kesin sonuç oranında düşüşler meydana geldi. Bu neden dolayısı ile yukarıdaki belirtilerin akabinde teste müteakip tomografi çekiliyor ve buna yönelik olarak teşhis konuluyor. Covid-19, özellikle hayati tehlike arz ettiğinden dolayı yukarıdaki belirtileri hafif geçirseniz dahi yine de doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

Koronavirüs (Covid-19) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs, özellikle tedavisi noktasında kesinlikle net bir seçeneği olmayan hastalıklar arasındadır. Tedavi noktasında özellikle Çin’den gelen bir ön tedavi kiti tüm il ve ilçe devlet hastanelerine gönderildi. Özellikle pandemi servisi olan hastanelerde bu tedavi kiti önleyici olarak kullanılıyor.

Şuan için Çin’den gelen kitlerin ve ülkemiz uzmanlarının izlediği yol haritası ciddi manada olumlu seçenekleri beraberinde getiriyor. Yakın bir zaman dilimi içerisinde ülkemizde bu hastalığa dair rakamların sıfıra düşmesi en büyük temennilerimizden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs'e Karşı Faydalı Yiyecekler Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz