Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenler protein diyetine yönelir. Aç kalmadan kilo verme diyeti olarak bilinen protein diyetinde amaç vücudu tok tutan kalorisi düşük besinler tüketmektir. Düşük kalorili besinler tüketerek aç kalmadan zayıflama sağlanır. Bu diyeti uygulayan kişilere yağsız et ve süt tüketimi önerilir. Sebze ve bol lifli meyve tüketimi bu diyette önemlidir. Protein bakımından zengin balık tüketimi de bu diyette önemlidir. Kahvaltılarda ise yumurta mutlaka tüketilmelidir. Balık olarak somon ve ton balığı önerilir. Günlük 20 gr soya tüketimine özen gösterin. Kolesterolü düşüren soya protein bakımından zengin bir besindir. 

Protein diyetini hızlı kilo vermek isteyen sporcular yoğun olarak yapar. Bu diyeti yapanlar karbonhidratlardan uzak durmalıdır. Bu diyeti yapanlar kırmızı et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi besinler tüketmelidir. Bu diyetin en büyük faydası fazla ödemler bu diyetle vücuttan atılır. Kısa sürede hızlı kilo verdiren protein diyetinde kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt, ayran ve yoğurt yemek serbesttir. 

Yazı İçeriği

3 Günde 3 Kilo Verdiren

3 günde 2 kilo verdiren protein diyeti Ender Saraç diyeti olarak da bilinir. Bu diyette her öğün arası 5 saattir.  Bu diyeti yapan kişiler çok susarlar. O yüzden bu diyette günde 3 litre su tüketmek gerekir. 

1.GÜN

SABAH: 1 bardak alkali su + 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi + omlet+  şekersiz çay

ÖĞLEN: 4 köfte (yağsız kıymadan yapılmış) + yeşil salata

AKŞAM: 1 kase çorba + yeşil salata

2.GÜN

SABAH: 1 bardak alkali su + 1 haşlanmış yumurta, lor peynir, salata, şekersiz çay

ÖĞLEN: 1 porsiyon 120 gr ızgara balık + salata

AKŞAM: 1 kase mercimek çorbası + salata

3.GÜN

SABAH: 1 bardak alkali su + 3 yumurta + 1 kaşık lor peynir + şekersiz çay

ÖĞLEN: ızgara tavukgöğsü + yeşil salata

AKŞAM: 1 kase yoğurt + keten tohumu 

 

Protein diyeti yapmak zararlı mıdır?

Protein diyeti düşük karbonhidrat ve yüksek protein içerir. Bu yüzden bünyeniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu diyet ile böbrek dokusundan fazla süzülen proteinler böbreklerinize zarar verebilir. Bu beslenme tarzı kanın kolesterol değerini yükseltir. Bu da kalp hastalıklarının oluşumunu tetikler. Bu diyette tüketilen besinlerin posası az olduğu için kişide kabızlık meydana gelebilir. Aşırı protein tüketimi vücutta keton cisim miktarını arttırır. Bu da kilide ağız kokusuna neden olur. Bu diyeti uygulayan kişiler yeteri kadar şeker almadığı için yorgunluk ve halsizlik durumları görülür. Bu diyeti yapmadan önce doktorunuzla görüşüp gerekli onayı aldıktan sonra bu diyeti uygulamaya başlamalısınız.  

 

Nelerdir?

Protein diyeti kişiye doygunluk hissi vererek aşırı besin tüketiminin önüne geçer. Metabolizma hızlı çalışarak biriken yağlar kısa sürede yakılır. Bu da hızlı kilo vermeyi sağlar. Bu diyet kas, kemik, cilt ve saç sağlığını olumlu yönde etkiler. Vücuttaki yaralar bu diyetle birlikte daha hızlı iyileşir. Bu diyeti uygulayan kişilerin kemikleri güçlenip kas kütlesi artar. 


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz