Ceviz Besin Değeri – Cevizin Faydaları Nelerdir?

0
Cevizin Besin Değeri Nedir
Cevizin Besin Değeri

Günümüzde gerek iklim değişikliğinden gerekse kişisel durumlardan kaynaklı olarak ilaç kullanımı bir hayli arttı. Bu durumda sıkça ilaç kullanın bir kimsenin böbreklerinde sorun oluşabiliyor. Ancak çeşitli bitkisel ürünler, sebze veya meyve gibi yiyecekler tüketen kişilerde ilaç ihtiyacı nadir görülüyor. Bunlardan biri olan vücudumuzda organlardan birine yani beyine benzeyen bir yiyecek olan ceviz, bin bir derde deva niteliğinde. Ceviz besin değeri oldukça yüksek ve enerji verici bir yapıya sahip olduğu gibi düzenli tüketildiğinde kolesterolü düşürmesi de kaçınılmaz. Bundan dolayı saymakla bitmiyor. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki herhangi bir yiyeceği haddinden fazla tüketirseniz faydasından çok zararını görebilirsiniz. Peki buna göre cevizin faydaları ve cevizin besin değerleri nedir?

Ceviz Besin Değeri Nedir?

Konuya ilk olarak cevizin besin değerleri ile başlamak gerekir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan ceviz, vücudun her noktasında nüfus ederek çeşitli faydalar sağlıyor. Aşağıda verilen değerlerin tamamı 100 Gr kurutulmuş cevizin besin değerleridir.

100 Gr Kurutulmuş Ceviz Besin Değeri: Protein: 24,06 Gr, Toplam Yağ: 59,33 Gr, Enerji: 619 kcal, Karbonhidrat: 9,58 Gr, Toplam Şeker: 1,10 Gr, Toplam Lif: 6,80 Gr, Su İçeriği: 4,56 Gr.

100 Gr Kurutulmuş Cevizin İçerdiği Mineraller: Magnezyum Mg: 201 mg, Potasyum K: 523 mg, Bakır CU: 1,36 mg, Fosfor P: 513 mg, Demir Fe: 3,12 mg, Sodyum Na: 2 mg, Selenyum Se: 17 mg, Çinko Zn: 3,37 mg, Kalsiyum Ca: 61 mg, Manganez Mn: 3,89 mg.

100 Gr Kurutulmuş Cevizin İçerdiği Vitaminler: C Vitamini Toplam Askorbik Asit: 1,70 mg, Toplam Folat: 31 µg, B9 Vitamini 0 µg, kolin 32,10 mg, B1 Vitamini Tiamin 0,057 mg, B2 Vitamini Ribloflavin 0,130 mg, B3 Vitamini Niasin 0,470 mg, B5 Vitamini Pantotenik Asit 1,660 mg, B6 Vitamini Pridoksin 0,583 mg, B12 Vitamini 0 µg, ß-Karoten 24 µg, A Vitamini RAE 2 µg, a-Karoten 0 µg, Lutein – Zeaksatin 9 µg, K Vitamini 2, 70 µg, E Vitamini (a-Takoferol) 2,08 mg.

100 Gr Kurutulmuş Cevizin İçerdiği Yağlar: Yağ Asidi Toplam Doymuş: 3,48 Gr, Kolesterol: 0 Gr, Fitesterol – , Yağ Asidi Toplam Tekil Doymamış: 15,44 Gr, Yağ Asidi Toplam Çoğul Doymamış: 36,44 Gr.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Küçükten büyüğe her insanın severek kahvaltı dahil tükettiği ceviz, insan sağlığında baştan aşağı etkili bir rol oynuyor. Özellikle kalp ve damar hastalıklarında ciddi bir görev üstelenen ceviz, düzenli olarak tüketildiğinde ciltteki sorunları da giderebiliyor. Herkes tarafından merak edilen cevizin faydaları nelerdir?

 • Ceviz, yüksek miktarda lif içerdiği için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Sürekli kabızlık sorunu yaşayanlarda, kabızlık sorununu gidermek için fayda göstermiştir.
 • Şekil itibari ile de beyine benzeyen ceviz, Omega 3 bakımından zengin olduğundan beyni besler ve gelişmesini sağlar. Hafızanın da güçlenmesini sağlar.
 • Yine yüksek miktarda Omega 3 barındıran ceviz, yağ asitleri ile kan basıncını azaltır ve kalp sağlığının korunmasında yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Tüm bunlara ek olarak cilt sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Cildin yenilenerek daha canlı görünmesini sağlar.
 • Depresyona ve ruh sağlığına iyi gelir, kolesterolü korur.
 • Melatonin bileşikleri içerek ceviz, düzenli bir uyku sağlar.
 • Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini, yenilenmesini sağlar.
 • Diyabete yakalanmayı önler.
 • Tüm akciğer hastalıklarına karşı mücadele eder, herhangi bir rahatsızlığın oluşmaması için savunma mekanizması üretir.

Bir önceki yazımız olan Kinoa Mide Ağrısı Yapar Mı? başlıklı makalemizde kinoa ve kinoa nasıl tüketilir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz