Çok Önemli 9 Göbek Yağı Eritme Yöntemi

3
Göbek Yağlarını Eritmek
Göbek Yağı Eritme

Hayatınızda ne yaşanırsa yaşansın sağlığınızı kaybetmekten önemli değildir. Sağlıklı olmak, vücudunuza ne kadar iyi baktığınız ile doğru orantılıdır. Ancak yine de herkes, kendine dikkat etsin-etmesin, sağlıklı beslensin-beslenmesin fit bir vücuda sahip olmak ister. Ancak alınan kiloları vermek başlı başına bir sorundur ve kilo verebilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartları yerine getirdiğiniz müddetçe eritme daha kolay hale gelecektir.

Eğer kilo vermek gibi bir düşünceniz varsa bu yazıyı okumaya başlamakla ilk adımı atmış bulunuyorsunuz. Kendinize biraz daha önem vererek ve doğru kilo verme yöntemlerini uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle sizlere yardımcı olabilecek öneri listesi hazırladık:

Yazı İçeriği

1. Yağ Yakan Yiyecekler Tüketin

Göbek yağı eritme için ilk adım yağ yakan besinler ile başlar. Sıkça tüketilen ambalajlanmış veya kutularda satılan yapay yiyecekler yerine doğal ve taze yiyecekler yemek göbek eritmek için yapılabilecek en iyi ve en kolay yöntemlerden biridir.

Geçmiş tarihlerde insanlar sebze, meyve, balık, baklagiller, kırmızı et ya da kümes hayvanları etlerini herhangi bir yapay gıda içermeden tüketerek son derece sağlıklı beslenmişlerdir.

Yeryüzünde tüketilen kimi doğal yiyeceklerin yağ oranı fazla olabilir, kiminin besin değerleri düşük olabilir kiminin de yan etkileri olabilir ancak adı üstünde doğal besinlerdir ve sağlıksız onca gıdadan daha zararsızdırlar.

Göbek yağlarından nasıl kurtulurum diyorsanız özellikle sebze yemeye odaklanın. Sebze yemek, yalnızca göbek çevresindeki visseral (iç organ yağı) yağlardan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda vücut işlevlerinin sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini de sağlar. Eğer çokça hazır gıdalar tüketen biri iseniz besleme alışkanlığınızı değiştirip sebzelere ağırlık verdiğinizde vücudunuzda oluşan değişiklikleri farkettiğinizde şok olacaksınız!

Doğal yollar ile yetişen gıdaları tükettiğiniz müddetçe sindirim sistemi, kalp sağlığı ve daha pek çok sağlık sorunları için gerekli lif, mineral ve vitaminleri de almış olursunuz. Yulaf, arpa, elma, brokoli bezelye, havuç gibi gıdalarda bolca bulunan lif, kolesterol partiküllerine engel olarak sindirim sistemine etki etmesini engeller. Bu sayede kalp rahatsızlığı riski azalır, kolesterol kontrol altında tutulur ve en önemlisi de yağ yakma kolaylaşır.

2. Şeker, Kalorili İçecekler ve Tahıllardan Uzak Durun

Şeker yalnızca kiloya neden olmakla kalmaz yanında pek çok sağlık sorununa da yol açar. Özellikle göbek yağlarını eritmeye çalışırken şekerli gıdalar, meyve suları ve de tahıl ürünleri ile yapılan paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir.

Kilo vermenize engel olan kalorili içecekleri (Smoothie, hazır meyve suları, hazır paket kahveler) tüketmek yerine bolca su içebilir ve doğal bitki çayları içebilirsiniz.

Her tahıl ürünü için geçerli olmasa da tahıllar da göbek yağını eritmeye engel olabilmektedir. Eğer filizlenmiş ya da glutensiz tahıl tüketmiyor ve rafine edilmiş tahıllı yiyecekler tüketiyorsanız onlara veda etme vakti geldi. Bu ürünler yerine yukarıda saydığımız şeker oranı düşük ve lif açısından yüksek sebze ve meyvelere yönelmelisiniz.

3. Nasıl Yemek Yediğinize Dikkat Edin

Yemek yerken ne yediğinizin, nasıl yediğinizin farkına varmalısınız. Örneğin yemeği hızlı yiyorsanız bunu mümkün olduğunca yavaşlatmalısınız. Çünkü yemek sırasında doygunluk hissinin beyne ulaşması için ortalama 15-20 dk’lık bir süreç gereklidir. Hızlı yemek yeme bu süreci ortadan kaldırır ve yedikçe doyduğunuzu hissedemezsiniz.

Yine duygusal durumlarınıza bağlı olarak yeme isteklerinizi sınırlandırmalısınız. Her sevinç ya da her mutluluğu yemek yiyerek kutlamak zorunda değilsiniz. Duygu durumlarınızı hafifletmek için başka şeylere yönelmelisiniz.

Yediğiniz yiyeceklerin kalori miktarlarına da dikkat etmenizde yarar var. Bunun için akıllı telefonlar için üretilmiş bir sürü uygulama var. Bunlardan birini yükleyerek anlık olarak yediklerinizin sizin için ne denli yararlı ya da zararlı olabileceği konusunda fikir edinebilirsiniz.

4. Intermittent Fasting () Diyeti Yapın

, birçok diyetten farklı olarak adı üstünde aralıklı zamanlarda yemek yeme ve aç kalma sürelerini içerir. Aslında tam olarak bir diyet olarak değil bir beslenme şekli olarak da nitelendirmek mümkün. Geleneksel diyetlerden farklı olarak bu yöntem yedikleriniz ile ilgilenmez ve genel olarak kalori hesaplaması yapmaz ve sağlıklı yiyecekler, yağlar ve proteinler üzerinde durur.

Aralıklı oruç uygulamanın birkaç yöntemi vardır. Bunlar; 16/8 yöntemi (16 saat aç kalma, 8 saatlik yeme aralığı), 20/4 yöntemi (20 sat aç kalma, 4 saatlik yeme aralığı) ve 5/2 yöntemi (5 gün normal beslenme düzeni, 2 gün, günlük 500 kalorilik yemek yeme) gibi yöntemlerdir.

Ramazan’da tutulan orucun etkisiyle Ramazan’ın ilk haftasında vücut, toksik maddeleri vücuttan atmaya başlar ve Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar vücutlarında bir hafifleme olduğunu hissedeler. Bu etki vücut işlevlerinin sağlıklı olarak işlemesi ile alakalıdır.

Orucun insan hormonlarının çalışma düzeni üzerinde de önemli etkileri bulunur:

 • Büyüme hormonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar ve hormonun kas gelişimi ile ilgili doğrudan etkisi vardır.
 • Yaşlanma sürecini yavaşlatma konusunda etkisi vardır.
 • Diyabet hastaları ve obezite sorunu olanlar için hayati önem taşıyan insülin seviyesini düzenlemede yardımcı olur.
 • Vücutta detoksifikasyon (toksinlerden arınma) oluşmasını ve vücudun glikozu etkili bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu durum kalori alımının azaltılmasına yardım eder.

İlgili Yazı: Intermittent Fasting Diyeti (Aralıklı Oruç) Nedir, Nasıl Yapılır

5. Etkili ve Verimli Spor Yapın

arasında en önemlilerinden biri şüphesiz egzersiz yapmaktır. Yoğun tempolu ve düzenli olarak yapılan egzersizler güçlü bir şekilde yağ yakmayı ve sporcuların fiziksel performanslarını iyileştirmeyi sağlar.

Yüksek yoğunluklu antrenman hızlı bir şekilde yağ kaybını sağlar. Çünkü yoğun bir antrenman sürecinde bol miktarda oksijen ihtiyacınız olur. Yağı yakımı için de oksijen büyük önem taşır, antrenman sırasında oksijen ihtiyacı duydukça yağ yakımını da hızlandırmış olursunuz.  

Yapacağınız etkili antrenmanlar boyunca metabolizma hızınız artar ve bu da kilo verme için önemli gelişmelerden biridir. Ağırlık kaldırmak vücudun kas oranının artması ve metabolizma hızının artırılması için büyük kolaylık sağlar. Ağırlık antrenmanları yaptıkça vücut yağ hücreleri üretmek yerine kas yapmaya başlayacaktır.

6. Göbek Yağı Eritme İçin Stresi Azaltın

Uzun süreli yaşanan kronik stres kilo vermeyi zorlaştırmasının dışında kalp rahatsızlıkları, diyabet, psikolojik sorunlar gibi pek çok riski beraberinde getirir. Tüm bu istenmeyen etkilerinin dışında kötü beslenme alışkanlıkları gibi sonuçlar doğurur.

Yoğun stres altındaki biri, stresin kendi üzerindeki etkilerini farketmeyebilir ancak pek çok olumsuz tarafı bulunmaktadır:

 • En başta kortizol hormonu (stres hormonu) seviyesini yükseltir. Bu aşırı yeme gibi sorunlara yol açabilir.
 • Kan şekerinin artmasına neden olur.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını engeller.
 • Tiroid bezleri ve daha birçok hormonun etkili bir şekilde görevlerini yerine getirmesine engel olur.

Yukarıda saydıklarımızın tümü vücudun metabolizma hızını ve yağ seviyelerini kontrol etmesini zorlaştırır. Aynı zamanda yaşantınızdaki iş, uyku eksikliği, kişisel ilişkiler, ekonomi gibi durumların getirdiği stresi mümkün olduğunca yönetmeniz gerekir. Bunu başarabilmek için zaman geçirmekten hoşlandığınız kişiler ile iletişim kurabilir, sevdiğiniz aktivitelere yönelebilir ve kendinizi motive edebilecek daha birçok şeyle vakit geçirebilirsiniz.

7. Uyku Düzenini Sağlayın

Uykusuzluk, kilo almanızdaki en önemli sorunların başında gelir. Kimileri bunu görmezden gelse de uyku, obeziteyi engelleme araçlarından biridir. Uykunun gün içerisinde yaptığınız işin verimliliğinden yakınlarınızla kuracağınız iletişime kadar etkisi vardır.

Göbek yağı eritme konusunda uyku düzenine dikkat ederek; stres hormonlarının düzenlenmesini sağlayabilir, iştahınızı kontrol altında tutabilir, fiziksel ve zihinsel tüm aktivitelerinize verimlilik katabilir ve daha çok enerji sağlayabilirsiniz. Tüm bu pozitif etkileri sağladığınız müddetçe vücudun verimli bir şekilde çalıştığnı ve iyi yönde geliştiğini görebilirsiniz.

8. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Karbonhidratı azalttığınızda vücudun enerji için depolanan yağları hızlı bir şekilde yakmasına yardımcı olursunuz. Karbohidratlı besinler yerine sağlıklı yağ ve protein ağırlıklı bir beslenme şekli ile bir diyet programı oluşturabilirsiniz. Böylece aldığınız kalori türünü değiştirmekle kilo vermeye ve göbek yağlarını eritmeye başlamış olacaksınız.

9. Metabolizma Hızını Arttırmaya Çalışın

Az önce yüksek yoğunluklu yapacağınız antrenmanlar ile metabolizma hızınızı arttırabileceğinizden bahsetmiştik. Metabolizma hızı yalnızca spor yapmakla artan bir şey değildir. Kırmızı acı biber dahi metabolizma hızınızı arttıracaktır. Yağ yakan besinler arasında olan  acı biber, aynı zamanda kalp hızını arttırır ve terlemenize neden olur. Vücutta bulunan iltihabı azaltmaya yarayan en iyi besinlerden biridir.

Acı biberin içinde bulunan ve acı olmasını ağlayan kapsaisin maddesinin, yapılan araştırmalara göre yağın parçalanmasına katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yemeklerinizde doğal acı biber kullanarak göbek yağlarından kurtulabilirsiniz.

Diğer metabozlima hızını arttıran yiyecek ve içecekler ise; yeşil çay, ananas, tarçın ve keten tohumu gibi besinlerdir.

Göbek yağlarının nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız Göbek Yağı Nasıl Oluşur ve Neden Kilo Alınır konulu yazımız okuyabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağı Nasıl Oluşur ve Neden Kilo Alınır başlıklı makalemizde göbek yağı, kilo verememek ve kilo verme sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.


3 YORUMLAR

  • Evet haklısınız, limonlu su tüketmek de yarar sağlar. Aynı zamanda çayı, sade maden suyunu da limon dilimleri ile tüketmekte fayda var.

 1. Merhaba, spor yapan bazı arkadaşlar doğal yöntemler kadar zararsız olduğunu söyledikleri bir sıvı içecek varmış. İçecek içip belli bir süre koşulduğunda normalin 2 – 2.5 katı kadar yağ yakabiliyormuşuz. Sizce bu mümkün mü?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz