Intermittent Fasting Faydaları – En Önemli 10 Yararı

0
Intermittent fasting faydaları nelerdir
Intermittent Fasting Faydaları

( ya da IF diyeti), yemek yeme ve uzun müddet oruçlu kalma süreleri arasındaki bir beslenme şeklidir. Aynı zamanda 16/8 veya 5: 2 yöntemleri gibi birkaç farklı uygulama yöntemleri vardır. Intermittent fasting faydaları ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmış ve önemli faydalar sağlayabileceği kanıtlanmıştır.

Bu yazımızda aralıklı orucun kanıtlanmış 10 yararını sıraladık:

Yazı İçeriği

1. Aralıklı Oruç Diyeti Hormon, Gen ve Hücrelerin İşlevlerini Geliştirir

Gün içerisinde uzun süreler yemek yemediğiniz zamanlar olmuştur. Özellikle Ramazan ayında bunu sonuna kadar yaşıyoruz. Bu açlık sırasında vücutta bazı değişimler olur. Örneğin, vücut kendisi için önemli olan hücresel onarım işlemlerini devreye sokar. Ardından depolanan vücut yağını daha erişilebilir hale getirmek için hormon seviyelerini değiştirir.

Oruç sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerden bazıları:

İnsülin seviyeleri: Kandaki insülin seviyesi önemli miktarlarda düşer ve bu durum yağ yakmayı kolaylaştırır.

Büyüme hormonu: Büyüme hormonu seviyelerini 5 katına kadar yükseltebilir. Bu hormonun yüksek seviyelerde olması, yağ yakımını ve kas gelişimini arttırır.

Hücre onarımı: Vücut, atık maddelerin hücrelerden dışarıya atılmasını sağlayarak önemli bir hücre onarımı gerçekleştirmiş olur.

Gen ekspresyonu (ifadesi): Uzun yaşam ve hastalıklara karşı korunmayla ilgili olarak bir takım gen ve hücrelerin gelişimini sağlar.

Intermittent fasting faydaları çoğunlukla hormon, gen ve hücrelerin işlevlerinin değişimiyle ilgilidir.

2. Intermittent Fasting Diyeti Kilo Verme ve Karın Yağlarının Erimesine Yardımcı Olur

Aralıklı oruç yapanlar genellikle bunu kilo vermek için yapıyor. Adı üstünde aralıklı olması bu beslenme şeklini bir miktar cazip hale getiriyor. Kontrollü yapılması halinde daha az yemek ile kaliteli bir yaşama olanak sağlıyor.

Bir şekilde IF diyetine başladınız diyelim, eğer uzun süreler maruz kaldığınız açlığı diğer öğünlerde telafi etmediğiniz sürece daha az kalori almaya başlayacaksınız. Bununla birlikte kilo vermeyi kolaylaştıran hormon işlevleri daha aktif çalışacak.

İnsülin seviyesinin düşmesi, yüksek büyüme hormonu seviyeleri ve artan noradrenalin (norepinefrin), vücut yağının parçalanmasını arttırır ve enerji için kullanımını kolaylaştırır.

Intermittent fasting yapanlar, bazal metabolizma hızını %3,5 – 14 oranında arttırır ve daha çok kalori yakımını sağlamış olurlar.

Intermittent fasting deneyimleri göstermiştir ki; bu beslenme şekli metabolik hızı arttır ve yenilen yiyecek miktarını yani kalori miktarını azaltır.  

Bir bilimsel araştırmaya göre, aralıklı oruç ile kilo verenler 3-24 hafta boyunca %3–8 arasında zayıflamışlardır. Ayrıca bel çevresinin %4-7 arasında inceldiği ve bu sayede pek çok hastalığa neden olan karın çevresindeki zararlı yağların kaybolduğu görülmüştür.

Oruç diyetinin başka bir faydası da alınan kalori miktarının düşmesi ile daha az kas kaybı yaşanmasını sağlamasıdır.

3. Aralıklı Oruç Tip 2 Diyabet Riskini Düşürerek İnsülin Direncini Azaltır

Ne yazık ki günümüzün sağlıksız yeme koşullarında tip 2 diyabet son yıllarda önemli derecede yaygın hale geldi. Yüksek kan şekeri seviyeleri insülin direncinin artmasına sebep olur. Bu nedenle insülin direncini azaltan herhangi bir şeyin kan şekeri seviyesini düşürmeli ve tip 2 diyabete karşı riskleri azaltmalıdır.

Öyle ki intermittent fasting insülin direnci konusunda önemli fayda sağlar. Çünkü aralıklı oruç kan şekerini seviyelerini önemli miktarda azaltmaya yardımcı olur.

Intermittent fasting diyeti yapanlar üzerinde yapılan araştırmalarda açlık kan şekerinin %3-6, insülin direncinin de %20-31 oranında azaldığı görülmüştür.

Aralıklı açlığın, bir diğer yapılan araştırmalarda diyabetin en önemli komplikasyonlarından biri olan böbrek hasarına karşı koruduğunu da ortaya çıkarmıştır. Bu da gösteriyor ki oruç diyeti, tip 2 diyabetine yakalanma riski yüksek insanlar için koruyucudur.

Şu kesinlikle unutulmamalı ki, bu diyetler rahatsızlıkları olan insanlar, 18 yaş altı çocuklar, yüksek tansiyon hastaları vs. gibi durumlarda uygulanmamalıdır. Örneğin kan şekeri seviyesi sağlıksız bir insanda dengesiz oranda artabilir ya da fazlasıyla düşebilir.

4. Aralıklı Oruç Vücuttaki Oksidatif Stres ve İnflamasyonu (İltihap) Azaltır

Oksidatif stres, yaşlanmanın yanında daha pek çok kronik hastalığa neden olan durumlardan biridir. Yapılan araştırmalar aralıklı oruç diyetinin vücudun oksidatif strese karşı direncini arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca, diğer yapılan araştırmalara göre, birçok yaygın hastalığın ana nedeni olan iltihaplara karşı korunmayı sağladığını göstermiştir.

5. Intermittent Fasting Faydaları Arasında Kalp Sağlığını Korumak Yer Alır

Günümüzün en yaygın rahatsızlıklardan olan kalp hastalığı önemli bir problem teşkil etmekte. Çeşitli risk faktörleri kalp hastalığı riskinin azalması ya da artmasını sağlar.

Aralıklı oruç, kan basıncı, LDL kolesterol, trigliserid ve kan şekeri gibi birçok farklı risk faktörünü iyileştirmektedir. Bu iyileştirmeler birçok hayvan üzerinde denenmiş ve başarılı sonuçlara ulaşılmıştır.  

6. Hücre Onarım işlemlerini Uyarması Intermittent Fasting Faydaları Arasındadır

Oruç tuttuğunuzda, vücuttaki hücreler otofaji adı verilen hücresel bir işlemini başlatır. Bu işlem, hücrelerin parçalanması ve zaman içerisinde hücrelerde oluşan ölü ya da işlevsiz proteinlerin atılmasını sağlar. Otofaji oranının artması kanser ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

7. Aralıklı Oruç Diyeti Kanseri Önlemeye Karşı Yardımcı Olur

Kanser hastalığı, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize olmuş sevimsiz bir hastalıktır. Kimsenin başına gelmesini istemeyeceği ve çok fazla ölümle sonuçlanan bir hastalık olup çoğu kez insanları amansız bırakabilmektedir.

Genel olarak orucun, metabolizma üzerinde kanser riskini azaltabilecek birçok yararlı etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan çok sayıda araştırma bunu kanıtlamaktadır.

Aynı zamanda kanser tedavisi için uygulanan kemoterapi sırasında ortaya çıkan çeşitli yan etkileri azaltması da Intermittent fasting faydaları arasında yer alır.

8. Aralıklı Oruç Beyin Sağlığı İçin Önemlidir

Vücuda iyi gelen bir şey genellikle beyin için de iyi gelir. Aralıklı açlık, beyin sağlığı için önemli olduğu saptanan çeşitli metabolik özellikleri iyileştirir. Yukarıda da değindiğimiz üzere oksidatif stresin azalması, inflamasyonun (iltihap) azalması, kan şekeri seviyesinin ve insülin direncinin azalması gibi yararları buna dahildir.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, aralıklı orucun beyin fonksiyonları için faydalı olabilecek yeni sinir hücrelerinin büyümesini arttırabileceğini göstermiştir.

Aynı zamanda yetersizliği halinde depresyon ve farklı beyin problemlerine yol açabilen nörotrofik faktör denilen beyin hormonu seviyelerinin artmasına da yardımcı olmaktadır.

Hayvanlarda yapılan bir başka araştırma, darbelerden kaynaklanan beyin hasarlarına karşı koruduğunu da göstermiştir.

9. Alzheimer Hastalığının Önlenmesi Aralıklı Oruç Faydaları Arasındadır

Alzheimer hastalığı, çoğunlukla ileri yaştaki insanlar arasında görülen çok yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır. Bu hastalığın kesin olarak bir tedavisi yoktur. Bu nedenle ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek büyük önem taşır.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, aralıklı orucun alzheimer hastalığının oluşumunu geciktirebileceğini ya da ciddiyetini azaltabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Yine yapılan başka hayvan çalışmaları orucun, parkinson gibi hastalıkların oluşumunu geciktirdiğini göstermiştir.

10. Uzun Yaşamayı Sağlaması da Intermittent Fasting Faydaları Arasındadır

Bu hayatta kimse ölümsüz değildir elbette. Ancak kimi çok erken zamanda kimi de bir asır yaşadıktan sonra vefat eder. İnsan, yaşamında sağlığına ne kadar önem verdiyse, yediklerini önemsemişse o derece uzun yaşam sürebilir.

Aralıklı orucun en güzel özelliklerinden biri de ömrü uzatmasıdır diyebiliriz. Fareler üzerinde yapılan bir deney, kalori kısıtlamalarının uzun ömür ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu çalışmada her gün aralıklı oruç uygulamasına tabi tutulan fareler, diğer farelere göre %83 oranında daha uzun yaşamışlardır.

Bu deneyi insanlar üzerinde uygulamak mümkün olmasa da bu faydalı durum aralıklı orucun daha fazla yaygınlaşmasını sağlamıştır.

İnsan vücudu üzerinde sağladığı yararlar düşünüldüğünde intermittent fasting diyetinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olduğu anlaşılmaktadır.

Eğer aralıklı oruç ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız: Intermittent Fasting Diyeti (Aralıklı Oruç) Nedir, Nasıl Yapılır konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Intermittent Fasting Diyeti (Aralıklı Oruç) Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde aralıklı oruç ve intermittent fasting hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz