Kinoa Mide Ağrısı Yapar Mı?

0
Kinoa Mide Ağrısına Neden Olur mu
Kinoa Mide Ağrısı

Mide ağrısı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Mide virüsü, hazımsızlık, kadınsal rahatsızlıklar ya da kabızlık gibi sorunlar buna sebep olabilir. Ayrıca bunların dışında mide ağrısı sorununa yol açabilir. Diyet programı uygulayanların aldıkları besinler ne kadar yararlı olursa olsun tüketim miktarlarına dikkat etmeleri gerekir.

Tahıl ürünleri, mide ağrısına neden olabilecek protein ve lif açısından zengin besinlerdir. Kinoa da lif oranı bir hayli yüksek glütensiz bir tahıl olup herhangi bir besinde yaşanabilecek alerjik reaksiyonlar ve tepkimeler kinoa tüketiminde de yaşanabilir.

Son zamanlarda aşırı miktarda kinoa tüketiyor ve mide ağrıları yaşıyorsanız öncelikle kinoa tüketimini azaltmalısınız. Eğer mide ağrılarınız artarak devam ediyor ise başka herhangi bir sorun olabileceğinden mutlaka doktora başvurmalısınız.

Kinoa mide ağrısı yapmasının nedenleri

Çok Fazla Lif İçermesi

Kinoa, bir fincan başına 10 gr kadar lif içerir. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama alması gereken lif miktarı 20 – 25 gr arasıdır. Bu oranlar dikkate alındığında başka besinlerden de lif alacağınızı göz önünde bulundurarak günlük bir fincan miktarı kinoa tüketimi sizin için yeterli olacaktır.

Vücudunuz lif tüketimine çok alışık değil ise alınan fazla miktarda kinoa mide ağrısı , gaz ve şişkinlik gibi sorunlara yol açar. Çünkü sindirim sistemine yardımcı olan bakteriler alınan yüksek orandaki lif miktarını sindirmek için kullanılamaz. Bu nedenlerle mide ağrısını azaltmak için kinoa tüketimini sınırlandırmalısınız.

Kinoa İntoleransı

Vücudunuzun herhangi bir yiyeceğe intoleransı olabilir. Mide ağrısı, mide yanması, şişkinlik ve gaz gibi sorunlar intolerans belirtilerinin en başlarında gelir. Mide, tahıl ürünlerini sindirmekte zorlanır. Kinoa tüketiminden sonra sindirim sistemi, alınan protein, karbonhidrat ve şekerleri sindiremediğinde karında iltihaplanma ve rahatsızlığa neden olur. Yaşanan intolerans sonrası bulantı, kramp, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklar da gelişebilir.

Alerji

Eğer vücudunuz kolaylıkla alerjik reaksiyonlar veren bir yapıda ise kinoaya karşı da alerjiniz olabilir. Bağışıklık sistemi besinlerde bulunan bir proteini yanlışlıkla tehlikeli olarak gördüğünde alerjik reaksiyon başlar.

Kinoa her ne kadar alerjik bir gıda olarak gösterilmese de bağışık sisteminiz kinoadaki proteinlere aşırı tepki verirse alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Bunun sonucunda vücuttaki hastalıklara karşı bulunan antikorlar histamin üretmek için beyaz kan hücrelerini harekete geçirir. Mide ve bağırsaklarda bulunan histamin, sindirim sisteminde ağrıya neden olan iltihap ve şişmelere neden olur. Her gıda alerjisi tedavisinde olduğu gibi alerjiden kurtulmak için buna neden olan besini diyet listesinden çıkartmak gerekir.

Kronik mide ağrısı endişe verici bir duruma yol açabilir. Eğer mide ağrısı geçiriyor ve 7 günden fazla sürüyorsa bu önemli bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Yaşayacağınız bu gibi sorunlarda yapılacak en ufak ihmal telafisi zor sorunlara yol açabilir.

Kinoa Nasıl Tüketilir

Kinoa yemeden önce mutlaka yıkayın. Bazıları yıkanmadan tüketilmesi gerektiğini düşünse de soğuk ve bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Kinoa iyice yıkandıktan sonra tüketmeden bir gün önce ıslatılmalıdır. Islatma işlemi, maksimum beslenmeyi sağlar ve karın ağrısı ihtimalini düşürür.

Kinoa da diğer tahıllar, kabuklu yiyecekler ve tohumlar gibi bitkisel asit içerir. Eğer nötralize edilmezse vücuttaki fitik asit, alınan sağlıklı minerallerin emilimini engeller.

Kinoayı doğru şekilde tüketmek için; ilk önce yıkayıp durulanmasını bekleyin. Bir kap ya da tencereye alıp ılık suyla (bir bardak su için bir çorba kaşığı limon suyu, elma sirkesi ya da peynir altı suyu) 7-8 saat ya da bir gün boyunca bekletin. Ardından tuz ve yağ ekleyerek pişirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Protein İçeren Besinler - En İyi 20 Besin başlıklı makalemizde protein içeren besinler, proteinli yiyecekler ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz