Hindistan Cevizi Unu: Faydaları ve Kullanım Alanları

0
Hindistan Cevizi Unu Faydaları
Hindistan Cevizi Unu

unu , evlerden hiç eksik edilmeyen buğday ununa oranla daha sağlıklı bir un türüdür. Ülkemizde çok yaygın olmasa da dünyada çok yayın olarak kullanılmaya çoktan başladı bile. Bilindiği üzere hindistan cevizi meyve olarak ve hindistan cevizi yağı olarak da tüketilmekte. Özellikle hindistan cevizi yağının diğer geleneksel yağlara göre faydası bir hayli fazladır.

, gerek düşük karbonhidrat içermesi gerekse glutensiz olması sebebiyle bu konuda problem yaşayan insanların birinci tercihi olmaya başladı.

Hindistan cevizinin kalori oranının bir hayli düşük olması, iyi bir laf kaynağı olması, sindirim sistemi ve kalbe iyi gelmesi bir meyve olarak tercih edilmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu kadar sağlıklı bir meyve olan hindistan cevizinin ununu tüketmek de sağlıklı beslenme koşulları sağlamak adına önemli bir adımdır.

Gluten İntoleransı Sorunu Olanlar İçin Hindistan Cevizi Unu

Gluten intoleransı problemi yaşayan özellikle çölyak hastalarının glutensiz gıdalar tüketmesi gerekir. Ancak beyaz un gibi rafine edilmiş gıdalar bol miktarlarda gluten içermektedir. Glutenli gıdaların sindirimi sırasında parçalanması bir hayli güçtür. Bu da gluten intoleransı olanlar için dayanılmaz rahatsızlıklara yol açar.

Çölyak hastaları glutenli gıdalar tükettiğinde midede şişkinlik, gaz ve ishal gibi problemlerle karşı karşıya gelirken bunları engelleyecek gıdalara yönelmeyi gerekir. Bu nedenle hayatlarını glutene dikkat ederek geçirmek zorunda olanlar için hindistan cevizi unu büyük önem taşır. Hindistan cevizi ununun gluten içermemesi, düşük glisemik indekse sahip olması bu problemi yaşayanlar için harika bir seçenektir.

Hindistan Cevizi Unu Faydaları Nelerdir?

Yukarıda kısaca değindiğimiz üzere hindistan cevizinin başlı başlına pek çok faydası bulunuyor. Hindistan cevizi unu kalori miktarı 30 gramda yaklaşık 120 kaloridir. Lif bakımından zengindir ve bol miktarda demir içerir.

  • Kan Şekeri Seviyesini Düzenler – Hindistan cevizi unu, lif bakımından çok zengin olması sebebiyle kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardım eder. Geleneksel unlardan çok daha fazla lif kaynağı sunar. Lifli gıdaların bir özelliği şekerin kan dolaşımına girmesini yavaşlatması ve bu sayede kan şekerinin düzenlenmesini sağlamasıdır.
  • Sindirim Siteminin Sağlıklı Çalışmasını Sağlar – Sindirim sistemi insan hayatının sağlıklı ilerlemesi için çok önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelen lif, kabızlık riskini azaltır. Aynı zamanda vücutta iyi bakterilerin oranının artmasına da yardımcı olur. Çeşitli bağırsak hastalıklarının gelişimini tetikleyen semptomların azalmasını sağlar. Hindistan cevizi ununda bol miktarda lif bulunması bu açıdan da mühimdir.
  • Kalp Sağlığını İçin Faydalıdır – Yazımız boyunca sürekli bahsettiğimiz üzere lif kaynağı olan hindistan cevizi ununun kalori miktarının düşük olması kötü kolesterolün azalmasına katkıda bulunur. Hindistan cevizinde bulunan yararlı asitler kalp sağlığı ile ilgili kötü niyetli bakterilerin yok olmasını sağlar. Bu sayede kalbi korumuş olur. Aynı zamanda bu kolesterolü ortaya çıkaran etmenlerin azaltılmasında rol oynar.
  • Kilo Vermek İsteyenlere Yardımcı Olur – Bir insanın kilo verebilmesi için öncelikle daha az yemesi gerekir. Daha az yemesi için de sürekli acıkmamalıdır. İşte tam bu noktada devreye hindistan cevizi unu giriyor. İçerdiği lif, sağlıklı protein ve bunların yanında besleyici olması nedeniyle açlık hissini minimuma indirir. Kilo vermek isteyenlerin en ihtiyaç duyduğu şeyi bir nevi karşılamış olur. Ayrıca enerji tüketiminde kullanılan yağ asitlerini içerir, bu da direkt olarak karaciğere gider. Bu yağ asitlerinin vücutta depolanma ihtimali azdır ve enerji tüketiminin yanında iştahın azaltılmasında da rol oynar.
  • İnsan Vücudundaki Zararlı Virüs ve Bakterileri Yok Eder – Bilindiği üzere insan vücudunda iyi ve kötü huylu sayısız bakteri mevcuttur. Beslenme alışkanlığında vücuda ne kadar iyi bakteri üreten gıdalar alırsak o kadar sağlıklı bir yapıya sahip oluruz. Hidistan cevizi unundaki yararlı asitler bir hayli fazladır. Bu sayede insan vücudunun enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olacak yağ asitlerini de barındırır. Birçok araştırma hindistan cevizindeki yararlı asitlerin kötü bakterileri ve zararlı virüsleri yok ettiğini kanıtlamıştır.

Hindistan Cevizi Unu Kullanım Alanları

Özellikle gluten intoleransı olanların isteği, kendilerini rahatsız etmeyecek şekilde tatlı ya da hamur gıdaları tüketmektedir. Bu isteğe karşılık öne çıkan hindistan cevizi unu, hem tatlılarda hem de tuzlu yiyeceklerde kullanılabiliyor.

Örneğin sabah canınız krep çekmiş olabilir. Belki diyettesiniz ya da çölyak hastasısınız ve krep yapmak istiyorsunuz. Bilinen beyaz un ile krep yapmak size pahalıya patlayacaktır. Bunun yerine hindistan cevizi unu ile krebinizi yapabilir, canınız tatlı bir şeyler istediğinde kek ya da kurabiye yapabilirsiniz.

Yemeklerinizde tüketeceğiniz ekmekleri de bu un ile yapabilir ve sağlıksız unlardan uzak kalmış olursunuz.  

Ancak şunu unutmamalısınız ki geleneksel unun yerini tam olarak tutmayacaktır. Eğer gluten ile ilgili bir probleminiz yok ise daha iyi sonuç elde etmek için örneğin 120 gram normal una 30 gram kadar Hindistan cevizi unu ilave ederek tariflerinizde uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi unu diğer unlar kadar yoğun değildir ve hamur kıvamını alması biraz zordur. Bu yüzden yapacağınız yiyeceklerde her zaman başarılı sağlamanız mümkün olmayabilir. Unun bağlayıcı olması ve kıvam alması için yumurta kullanmalısınız.

Hindistan cevizi ununu sadece hamur içerikli gıdalarda değil, çorbaları ve yemekleri terbiye etmede de kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde beslenme önerileri ve ramazan sonrası beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz