Elma Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Türkiye’de bol miktarda üretilen ve tüketilen elmanın faydaları, genel sağlık açısından oldukça fazladır. Bu faydalardan biri de, elma diyeti ile zayıflamadır. Bu yazımızda, elma diyeti nedir? ? Sorularının cevapları yer almaktadır.

Şok diyet niteliğinde olan elma diyeti, hızlı kilo verdiren diyetler arasında bulunmasına rağmen, sağlıklı diyetlerden biridir. Bu diyet sayesinde kısa sürede kilo vererek, fit bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Diyet programının temel besin maddesi elma olsa da, diyetin içeriğinde farklı besinlerde yer almaktadır. Elmanın az kalori içermesi ve vücuda enerji vermesi, diyet yapanların hızlı ve sağlıklı zayıflamasına imkanı tanımaktadır.

Elma Diyeti Nedir?

Elma diyeti son zamanların en popüler diyet listeleri arasında bulunmakta olup, hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi esas almaktadır. Diyetin uygulanış biçimi genel olarak şok diyetlere benzese de, aslında elma diyeti bir şok diyeti değil sağlıklı ve hızlı kilo verdiren bir diyettir.

Bu diyette temel olarak diyeti uygulayan kişinin 3 gün içerisinde 3 kilo vermesi hedeflenmiş olsa da, tahmin edersiniz ki bunu gerçekleştirmek pek de kolay değildir. Ancak 3 gün içerisinde diyeti uygulayan kişinin yağ yakımı konusunda önemli bir mesafe aldığını söyleyebiliriz.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo vermedeki hızlı etkisi ve beslenme açısından biraz zayıf olması sebebiyle, bu diyet sadece 3 gün süre ile yapılmalıdır. 3 günlük sürenin ardından birkaç gün ara vererek tekrardan yine 3 gün olacak şekilde, bu diyetin uygulanması mümkündür.

Diyeti bu şekilde uygulamayan kişilerin, sağlık problemleri yaşayabilecekleri akıldan çıkarılmamalıdır.

elma-diyeti-yaz Elma Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?
Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk Gün

Kahvaltıda: bir tane taze yeşil elma, 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve bir fincan sade kahve tüketilmelidir.

Ara öğün: ilk gün ara öğünde, iki tane ceviz içi ya da bir yemek kaşığı fındık, bir fincan elma çayı ya da tercihinize göre farklı bir yeşil çay tüketilebilir.

Öğle yemeği: içerisine 2 tatlı kaşığı tarçın eklenmiş bir kase yağsız yoğurt, 2 tane yeşil elma

Ara öğün: 2 tane ceviz ve 1 yeşil elma

Akşam yemeği: bir bardak şekersiz çay, bir kase yağsız yoğurt ve 2 adet elma

2. Gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane elma, bir fincan şekersiz kahve ya da bir bardak şekersiz çay

Ara öğün: 2 tane büyük ceviz, bir fincan şekersiz yeşil çay

Öğle yemeği: bir porsiyon ızgara da ya da haşlanmış tavuk, 1 kase yağsız yoğurt, 2 tane haşlanmış elma

Ara öğünde: 2 tane ceviz ve 1 tane yeşil elma

Akşam yemeği: bir bardak şekersiz siyah ya da yeşil çay, 1 kase yağsız yoğurt ve 2 tane kırmızı elma

Son Gün

Kahvaltı: 1 tane elma, bir fincan şekersiz kahve ya da çay

Ara öğün: bir çay bardağı fındık içi ya da 2 tane büyük ceviz içi

Öğle Yemeği: 2 tane haşlanmış elma, bir porsiyon tavuk, bir kase yoğurt

Ara Öğün: 2 tane ceviz ve 1 tane elma

Akşam Yemeği: bir bardak şekersiz çay, 2 tane elma, tercihinize göre fırında ya da haşlanarak hazırlanmış küçük bir porsiyon tavuk

Görüldüğü gibi elma diyetinde hiçbir şekilde ekmek tüketimi yoktur. 3 günlük diyetin tüm öğünlerde, tüketilmesi gereken besin maddeleri kalori açısından oldukça düşüktür. Bu sebeple bu diyetin 3 günden fazla sürdürülmesi, sağlık açısından bir takım riskler doğurabilmektedir.

Diyetin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için, en ideal olanı 3 gün uyguladıktan sonra, birkaç gün ara vererek tekrardan uygulamaktır.

Elma Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Birçok yerde bu diyet ile 3 günde 3 kilo verilebileceği yazıyor olsa da, bu pek mümkün değildir. Ancak bu diyetin ikişer gün arayla birkaç kez uygulanması halinde, ortalama 3 kilo verebileceğinizi söylemek mümkündür.

Kabak Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi yazımızda, dünyaca ünlü diyetler arasındaki Kabak Diyetinin tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dukan diyeti listesi ve örnek programı başlıklı makalemizde dukan diyeti aşamaları, dukan diyeti evreleri ve dukan diyeti nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz