Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Örnek Listesi

0

Canan Karatay diyeti sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde meşhur olan ve uygulanan diyetler arasında yer almaktadır. Profesör Doktor Canan Karatay tarafından aslında bir diyetten ziyade yaşam biçimi olarak hazırlanan Canan Karatay diyeti, adeta aç kalmadan zayıflamanın formülleri arasında yer almaktadır.

Diyetin genel teması protein ağırlıklı sağlıklı beslenme üzerine kurulu olup, belirli aşamaları tamamladıktan sonra yaşam boyu sağlıklı beslenme hedeflenmektedir. Ekmek ve şekerin yasak olduğu diyette, severek tüketebileceğiniz farklı birçok besin maddesine de izin verilmektedir. Canan Karatay diyeti nasıl yapılır? Sorusunun cevabını ve Canan Karatay diyeti örnek listesi hakkındaki detayları, aşağıda bulabilirsiniz.

Diyette düşük glisemiks indeksi ürünlerin tüketilmesi daha fazla ön plana çıkmış olup, karbonhidrat ve yağlar için ise, sağlıklı besin kaynakları tüketilmesi gerekir. Yumurta, tereyağı, meyve, balık, peynir, süt, et, yer fıstığı, badem ve ceviz gibi birçok sağlıklı ürünün tüketilmesine Canan Karatay diyetinde izin verilmektedir.

canan-karatay-diyeti-yaz Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Örnek Listesi

 

Canan Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyetin en önemli özelliği, patates, pirinç, ekmek, unlu gıdalar ve zararlı sayılabilecek karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesinden kaçınmaktır. Diyette ekmek tüketimi yerine, tokluk hissi verecek ve aynı zamanda vücut için enerji ve protein kaynağı sayılabilecek badem, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerin tüketilmesi esastır.

Sabah kahvaltılarında ise yine vücuda enerji vermesinin yanı sıra, protein bakımından zengin gıda maddelerinin tüketilmesi gerekir. Diyet esnasında her öğünün arasında 5-6 saat bir zaman dilimi olmalı ve ara öğün olarak besin tüketilmemelidir. Yani öğün sayısı 3 öğünle sınırlı tutulmalı ve sabah kahvaltısı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Ara öğün bulunmasa da öğünler arasında limonlu şekersiz çay, ayran ve limonlu su tüketilebilir. Karatay diyetinde akşam saat 20.00 sonrasında, herhangi bir besin tüketimi yapılmamalıdır.
Yemekler kısık ateşte ve aynı zamanda uzun süreli pişirilerek hazırlanmalıdır. Salata yapımında limon suyu, sirke, keten tohumu yağı ve zeytinyağı tüketilebilir. Turşu tüketmeye de izin veren Canan Karatay diyeti, turşuların az tuzlu ve bol sirkeli olmasına müsaade etmektedir. Kesinlikle katkı maddesi bulunan ve işlenmiş gıdalar, kullanılmamalıdır. Kola ve hazır meyve suları gibi asitli içecekler yasak olup, yine aynı şekilde alkollü içeceklerde kesinlikle yasaktır.

Günde en az 2 litre su tüketimi ve 30 ile 60 dakika arasında belirli tempoda yürüyüş yapmak da, diyetin bir parçasıdır.

Canan Karatay Diyeti Örnek Listesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Karatay diyeti yaparken kesinlikle ekmek tüketilmemesi gerekir. Bu sebeple diyet listenizde ekmek yerine, ceviz gibi kuruyemişlere yer verebilirsiniz.

Kahvaltılarda köy tereyağı kullanımına müsaade edilmekle birlikte, doğal zeytin ve zeytinyağının tüketilmesi de faydalı bulunmaktadır. Ara öğünlerin olmadığı Karatay diyetinde, gün içerisinde bir tabak taze ve doğal meyve tüketimi uygun görülmektedir.

Kahvaltılarda fıstık, badem, yöresel peynirler, pastırmalı yumurta, menemen ve omlet gibi besinleri tüketmeniz de herhangi bir sakınca yoktur. Öğlen yemeklerinizde eğer ki aşırı açlık hissetmiyorsanız ana yemek yerine, izin verilen besin maddelerinden bazılarını tüketebilirsiniz. Akşam yemeğine bırakacağınız ana yemek çeşidinde ise, kesinlikle kızartma tarzı yemekler olmamalıdır. Balık tüketimi fırında, ızgara ya da buğulama şeklinde olmalıdır.

Kahvaltı: 2 yumurtalı omlet, bir tane haşlanmış yumurtayı ya da menemen, normal bir dilim beyaz peynir, 10 tane kadar zeytin ve bir avuç fındık ya da ceviz içi tüketilebilir.

Öğle Yemeği: Zeytinyağı ile hazırlanmış mevsim salatası, bir bardak doğal ayran ve zeytinyağı ile hazırlanmış sebze yemeği yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği: Zeytinyağlı mevsim salatası, ızgarada hazırlanmış beyaz ya da kırmızı et tüketilebilir.

Önerilen Diyet: Dukan diyeti listesi ve örnek programı yazımızda, dünyaca ünlü diyetlerden biri olan Dukan diyeti için bilgiler verdik.

 

Bir önceki yazımız olan Elma Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde elma diyeti kaç kilo verdirir, elma diyeti nasıl yapılır ve elma diyeti zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz